Published On: 9 Shtator, 2016

Qeriqi: Le t’ua ulin pagat atyre që i marrin 5 mijë euro, jo veteranëve

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Veteranëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi ka reaguar pas lajmeve se mund të ketë ulje të pensioneve të veteranëve duke shprehur se qeveria le t’ua uli pagat atyre që marrin 5 mijë euro dhe jo veteranëve.

“Qeveria le të diskutojë me drejtorë bordesh e agjensish të ndryshme të cilët marrin deri në katër mijë, pesëmijë euro dhe të marrrë vendime për uljen e pagave të tyre.Poashtu le të diskutojë me përfaqësuesit e institucioneve që t’ju ulë meditjet dhe të bëjë shkurtime në dreka darka e udhëtime të panevojshme. Në vend të mendojnë për një pension më të dinjitetshëm për këtë kategori ata planifikojnë uljen e pensioneve se po ju duken që u bënë çirak veteranët me 170 euro.” ka thënë Qeriqi.

Ai ka theksuar që paralajmërimet e fundit të qeverisë, se duhet të diskutohet për ndryshimet rreth pensioneve të veteranëve të UÇK-së do të sjellin situata të pakëndëshme, sepse në këtë drejtim nuk do të diskutojnë fare me ta, dhe nuk do të pranojnë asnjë diskutim që dëmton interesat dhe të drejtat e veteranëve. “Ne jemi të vendosur dhe të paluhatshem në qendrimet tona dhe me asnjë çmim nuk do të terhiqemi.” ka shtuar Qeriqi.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    …te ua ulim pagat atyre qe marrin 5.000 € e jo veteraneve z.Qeriqi nuk mjafton por , ate cfare u deshe ta beje Qeveria e Perkoheshme e Kosoves menjiher pase mbarimit te luftes e kjo qendron ne faktin se Qeveria e asaje kohe u deshe te marre vendim qe gjithe punonjesit publik dhe civil ne nivel qendror dhe lokal te marrin paga nga 480 € qe nga pastrusi e deri te Kryetari i KK , te Kryeministri dhe Kryetari i shtetit.Nese ateher kete nuk e kami be ateher duhet ta bejme sot e 20
    vite te ardheshme , z.Qeriqi dhe , nese se bejme sot , ateher neser do te paguajme faturen me shtrenjte.Ketu do te shifet se kushe vertet e do Kosoven dhe kete popull dhe kujte si interesin Kosova por , interesi personal

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...