Published On: 23 Janar, 2016

Qëllimi dhe strategjia e Mustafës përballë kundërshtimit të popullit

Nënshkrimi i marrëveshjeve për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe Demarkacionin me Malin e Zi bëri që Kosova të thellohet në krizë të rëndë politike.

E insistimi i palës serbe që marrëveshja aktuale të mbetet në fuqi, është në favorin e saj, dhe parimet që janë shkel në këtë kushtetutë, esenca, parimet dhe logjika e kushtetutës që mbështetet edhe pjesën normative sot, të paktën kështu ka vlerësuar njohësi i çështjeve kushtetuese, Riza Smaka.

Ai në një prononcim për Indeksonline ka theksua se deklarata e palës serbe se nuk do të ndryshohet asnjë pjesë e marrëveshjes është e pritshme, sepse është në favorin e shtetit të saj e jo të Kosovës, është në disfavorin e Kosovës dhe kushtetutës tonë dhe interesave elementare të qytetarëve.

Samka më pas ka theksuar se po të ishim një shtet normal, kryeministri Isa Mustafa do të duhej të jepte dorëheqje, dhe të kërkonte ndjesë para qytetarëve dhe faji do të ishte shumë korrekt.

“Dihet se dhe Gjykata Kushtetuese ka vlerësuar se marrëveshja është në kundërshtim me kushtetutën andaj kjo është arrogancë e paparë e qeverisë e cila po neglizhon Gjykatën Kushtetuese dhe Kushtetutën e Kosovës, po i kultivojnë interesat në disfavorin e qytetarëve të Kosovës.

Nuk ka kurrfarë dileme se kjo gjendje duhet të quhet e papranueshme përderisa qytetarët po e kundërshtojnë masivisht marrëveshjen e edhe kushtetuesja e ka konkluduar se është në kundërshtim me kushtetutën”, ka thënë Smaka.

Ai më pas ka shtuar se kushtetuesja është përcaktuar se Kosova është shtet unik, ndërsa kjo tani po bëhet shtet i përbërë dhe natyrisht që pala serbe e mbështet dhe e quan triumf e mburret me të, sepse e ka edhe slogan për zgjedhjet e saj, duke bërë bujë të madhe për të, derisa Isa Mustafa po i fut veshët në lesh, ani pse mijëra qytetarë po e kundërshtojnë fuqimisht e edhe bota akademike, shoqëria civile po e quajnë antikushtetuese atë.

“Kjo është arrogancë e paparë e qeverisë që nuk ndodh në vende e civilizuara, të cilat nuk e neglizhojnë kushtetutën”, ka thënë Smaka.

Ndërkaq në anën tjetër Dren Ajeti nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, ka thënë për Indeksonline se Gjykata Kushtetuese ka nxjerrë një vendim që përcakton qartazi që shumica e parimeve të marrëveshjes janë në kundërshtim me Kushtetutën e Republikës.

“Përcaktimi i tillë i Gjykatës Kushtetuese lë hapësirë për dy rrugë që do të garantonin pajtimin e plotë të Marrëveshjes me Kushtetutën e Kosovës gjatë procesit të themelimit të Asociacionit të Komunave Serbe. Në rrafshin e jashtëm pala kosovare assesi nuk duhet të lejoj që palët e përfshira në bisedime (Qeveria e Serbisë dhe BE-ja) të kërkojnë implementim marrëveshjes pa ndryshimet e kërkuara nga Gjykata Kushtetuese, dhe të evitoj mundësinë për ta paraqitur Kosovën si palë të padenjë për t`iu përmbajtur marrëveshjeve. Mbrojtja e rendit kushtetues duhet të ketë përparësi para të gjithë pikave tjera. Kurse në rrafshin e brendshëm, partitë politike në Kosovë së pari duhet të gjej një konsensus politik, dhe ky konsensus të reflektoj në grupin e ekspertëve që do të marrin përsipër rishkrimin e parimeve, statutit dhe akteve tjera mbi te cilat do të ndërtohet Asociacioni”, është shprehur Ajeti.

Ai më pas ka shtuar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese ka vështirësuar zbatimin e marrëveshjes mbi Asociacionin në modelin e parashikuar nga Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë, por ka hapur rrugë për të ndërtuar konsensus të gjerë politik mbi Asociacionin dhe bisedimet Kosovë-Serbi në përgjithësi.

“Vendimi i Kushtetueses ka krijuar një situatë të tillë ku si pozita ashtu edhe opozita po shohin vetën si fituese. E vërteta duket se qëndron diku në mes. Palët kundërshtare definitivisht duhet ulën dhe bashkërisht të krijojnë një strategji kombëtare të bisedimeve. Vetëm përmes konsensusit të gjerë dhe unik interesat e shtetit do të mbroheshin më mirë”, theksoi Ajeti. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...