Published On: 9 Shkurt, 2016

Qehaja, nuk pajtohemi aspak me përkrahjen që ju u bëni të inkriminuarve, të korruptuarve dhe tradhtarëve!

LETËR PUBLIKE!

I NDERUARI AMBASADOR GRRGORY DELAWIE!
I NDERUARI SAMUEL ZHBOGAR!
(Lexo, Shpërndaj, mos u friko)

Këtë shkrim me fotot Tuaja po e hedh në Facebook, me shpresë se do T’ju bjerë në sy për ta lexuar, meqë është shkruar, për ju ndoshta nga një njeri i parëndësishëm, por për veten time shumë krenar. Krenar, për mëvetësinë e personaliteti tim në të mësuar, në punë prej Mjeku, Patologu dhe Profesori Universitar. Krenar për guximin individual dhe për respektin e veçantë që kisha dhe kam, për qëndrimin tim human, ndaj të gjitha grupeve etnike që jetuan në të kaluarën dhe jetojnë edhe sot në Kosovë, pa marrë parasysh pushtetin dhe politikën e kohës.
Të nderuar!
Në këtë tokë të copëtuar e të përvuajtur me shekuj nga robërues të ndryshëm, shumica e popullit janë mirënjohës për ndihmën tuaj të pakontestueshme për çlirimin e tij. Megjithatë, edhe pse nuk e kanë guximin ta thonë publikisht, kështu siç e bëj unë, nuk pajtohen në asnjë mënyrë edhe me përkrahjen tuaj që u bëni njerëzve të inkriminuar, të korruptuar dhe tradhtarëve të tërësisë territoriale të vendit. Lutemi, na lejoni dhe na ndihmoni që njerëzit nën hetime për krime humane dhe ekonomike t’i largojmë së bashku nga pushtetet lokale dhe qendrore. Duhet të jeni të bindur, se njerëzit e sotëm të pushtetit, nuk i do shumica e popullit të ndershëm. Heshtja e tyre, në asnjë mënyrë nuk do të thotë pajtim me politikën e tyre inkriminuese dhe korruptive, por është pasojë e frikës, të cilën e kanë trashëguar nga pushtetet e kaluara. Një pjesë e tyre heshtin sepse e kanë shitur dinjitetin nga varësia materiale dhe pozicionale dhe tjetra nga ekstremizmi fetar e orientimi armiqësor ndaj vendit. Shqiptarizmi, në përgjithësi, dhe Kosova, në veçanti, nuk mund të lejojë më ndarjen territoriale të vendit. Çdo aktivitet në këtë drejtim, pa marrë parasysh nga kush vjen, për ne është akt armiqësor. Kjo sepse, copëtimi i vendit, edhe kështu, vetvetiu nënkupton dobësim të unitetit dhe fuqisë kombëtare, varfërim ekonomik me të gjitha pasojat e tjera në procesin e reproduktimit kombëtar, deri në zhdukjen e plotë të tij në të ardhmen! Andaj, ne mund të pajtohemi, vetëm nëse JU bëni presion mbi Serbinë dhe shtetet e tjera, që Kosovën ta njohin si shtet, me kufij të sotëm, të integruar si të gjithë në gjirin tuaj. Tek atëherë, mund të konsiderohet se qetësia dhe marrëveshja me Serbinë, për të gjitha çështjet, do të jetë e përjetshme dhe e plotë. Zgjidhje tjetër nuk ka. As qetësi.
Në të kundërtën, nga të gjithë shejtanët e këqij, edhe ne, do të jemi të detyruar që një ditë të zgjedhim atë, për ne më të mirin.
Përshëndetje miqësore,
Prof. dr. Nazim F. Qehaja

Prishtinë, 9 shkurt 2016

Loading...
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Luan Baci thotë:

  Me “logjiken” e njerezeve te pushtetit dhe te lakejve mbrojtes te tij, te paguar apo dhe pa pagese, patrioti i nderuar Prof. dr. Nazim F. Qehaja, do te quhet “anti-amerikan” ashtu sic u quajten dhe quhen sot drejtuesit e opozites ne Kosove, mbeshtetesit e tyre patriote te te gjitha moshave, te te gjitha grupimeve dhe vecanerisht Vetevendosja. Pak rendesi ka vleresimi i sahanlepiresve dhe puthadoreve, tradhetareve dhe krimineleve, bijte e mire dhe kurajoze te popullit, do te dine ti dalin zot atdheut.

  Vetevendosja nuk eshte antiamerikane o puthadoret e Serbise. VETEVENDOSJA eshte organizimi me patriotik jo vetem ne Kosove, por ne te gjithe hapsiren mbareshqiptare ne ditet tona. Te vetevendosesh, te behesh dhe te jesh zot i vetevetes nuk eshte antiamerikanizem. Populli amerikan ne, jeten e tij sociale eshte ngritur me dhjetera here ne kembe, gjate historise se tij per te vetevendosur per fatet e tij, qe nga koha e lufterave per pamvaresine e tij, ne luften civile Veri-Jug per te ruajtur bashkimin dhe jo percarjen e vendit dhe deri ne te drejtat e njeriut dhe kunder dallimeve raciale. Keshtu qe antiamerikanizmi, qe ju te pushtetit pretendoni se ekziston tek VeteVendosja, ne fakt eshte tek ju sherbetoret e Serbise, jo vetem antiamerikanizem por edhe antishqiptarizem bashke.

  Djemte dhe vajzat e vetevendosjes jane shqiptare atdhetare, dhe sic do shqiptar I vertete, jane ne gjendje te percaktojne faktin se Amerika eshte i vetmi aleat ku ne shqiptaret mund te besojme dhe te mbeshtetemi. Por kjo nuk do te thote,qe ne shqiptaret te mos jemi edhe ne opozite me ndonje sugjerim apo keshille amerikane qe per ne duket qarte se demton interest e tanishme apo te perspectives te shqiptareve. Amerika ka dhe probleme te tjera ne bote, nuk ka vetem problemet tona, prandaj jemi ne shqiptaret qe jo vetem i njohim me mire hallet tona, por jemi ne qe e duam Shqiperine me shume se kushdo tjeter, perfshire ketu edhe me shume se sa miqte tane. Dhe kjo eshte me se normale, dhe politikanet e demokracise amerikane e respektojne mendimin e lire te popujve, dhe nuk e marrin per antiamerikanizem faktin qe shqiptaret mund te mos jene dakord me gjthcka qe ata mendojne se eshte mire. Amerikanet, dhe cdo diplomaci tjeter ne bote, parapelqejne, vleresojne dhe duan me shume ata popuj dhe diplomate qe kane zerine e tyre dhe jo servilet, sklleverit dhe puthadoret qeveritare shqiptaree, sic jeni ju ne Kosove, Shqiperi dhe Maqedoni.

  “Pro –Amerikanizmi” i juaj, larove ne pushtet, perdoret nga ju vetem si pashaporte per te qendruar ne qeverisje, ne menyre antidemokratike, antipopullore dhe anti kushtetuese, per te vjedhur, shitur popullin dhe vendin tuaj. Per ju “pro-amerikanet” mashtrues, nuk ka as popull dhe as atdhe, per ju ka vetem interesa per te mbushur xhepat tuaja me korrupsion dhe me krime.

  Pro-amerikanizmi i vertete qendron ne mirenjohjen e popullit shqiptar per ndihmen e dhene ne largimin e regjimit gjakatar te Miloshevicit dhe krijimin e shtetit te Pamvarur shqiptar te Kosoves, shtet te cilin ju qeveritaret e Kosoves, po punoni ta shkaterroni dhe t’ja riktheni Serbise.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. Daut Peza thotë:

  TE LUMTE DORA DHE MENDJA Prof.Dr.QEHAJA.RROFTE E QOFTE SHQIPNIA ME INTELEKTUALE SI JU.JU PERSHENDES.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...