Published On: 31 Gusht, 2016

Qehaja: Mundësia për keqpërdorim të protestës është deri në 70 për qind

Sulmet e fundit që ka ndodhur në vend ndaj institucioneve publike mund të bëhet nga qarqe të ndryshme për destabilizim të vendit.

Këto qarqe janë ideologjike dhe politike, qarqet të krimit të organizuar dhe shteti fqinjë, Serbia.

Ky është vlerësimi që e jep Florian Qehaja drejtor i Qendrës Kosovare të Studimeve të Sigurisë (QKSS).

Ai një deklarim për lajmi.net ka thënë se këto sulme kanë për qëllim destabilizimin e situatës së sigurisë.

“Në këtë fazë përderisa nuk ka të dhëna zyrtare për sulmet që kanë ndodhur ndaj institucioneve publike dhe nëse ato kanë ndërlidhje, konsideroj se krejt çka ne mund të bëjmë është që bëjmë kategorizimin si Qendër Hulumtuese apo vijmë në hipoteza dhe konsiderojmë se janë tri lloje qarqe apo elemente që dëshirojnë të kontribuojnë në jo-stabilitet të vendit, si qarqet për qëllime ideologjike dhe politike, qarqet të krimit të organizuar dhe shteti fqinjë Serbisë”.

“Por në një farë formë apo tjetër, qëllimi është de-stabilizimi i situatës së sigurisë në vend dhe të dobësohet tutje një shtet i kontestuar në aspektin ndërkombëtarë dhe i brishtë në aspektin brendshëm shtetëror”, ka thënë ai.

Gjatë javë të fundit në Kosovë kanë ndodhur disa sulme ndaj institucioneve publike si ai ndaj Kuvendit të Kosovës dhe Radio Televizionit, si dhe ja shënuar disa vrasje duke krijuar frik për gjendjen e sigurisë në Kosovë.

E sipas Florian Qehajës, fajtore për këtë nivel të sigurisë dhe për ndonjë një destabilizim të mundshëm të situatës së sigurisë në vend është klasa politike.

“Përgjegjësinë për de-stabilizimin e mundshëm në vend duhet t’ia atribuojmë elitës politike në vend qoftë pozitë qoftë opozitë të cilat si pasojë e de-stabiliteti politik që po shkaktojnë po e rrezikojnë  sigurinë në vend. Prapë po themi kjo i shkon për shtati agjendave anti-Kosovë”

“Gjuha politike e partive politike dhe klima politika që po kultivohet në Kosovë ka shpirë në drejtim të asaj që të mobilizojë qarqe të caktuara për të shfrytëzuar situatën do të thotë që qëllime të caktuara”, është shprehur ai për lajmi.net.

Qehaja ka treguar se në bazë të një vlerësim të opinionit publik të bërë nga QKSS në vitin 2015,  mundësia e keqpërdorimit të protestave është e madhe deri në 70 për qind.

Ai duke komentuar deklaratat e udhëheqësve të misionit të KFOR-it në Kosovë, se janë të gatshëm për të intervenuar në aspektin e sigurisë nëse është nevoja ka thënë se do të kishte pasoja jo të mira për pozicionimin e Kosovës në situatën ndërkombëtare.

“Deklaratat e komandantit të KFORT tregon se mund të aktivizohet rezoluta 1244 në kuptimin se është ende aktive normalisht, involvimi i mundshëm i KFOR-it do të kishte pasoja katastrofale për pozicionin edhe ashtu të brishtë të Kosovës në situatën ndërkombëtarë. Çelës i zgjidhjes së situatës së brishtë të sigurisë është tek politika”, ka thënë Qehaja.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...