Published On: 14 Mars, 2016
Bota |

Putin: Nga nesër, ushtria ruse tërhiqet nga Siria

Rusia tërheq forcat ushtarake nga Siria. Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu të fillojë tërheqjen e forcave nga Siria duke filluar nga dita e nesërme.

“Unë konsideroj që objektivat që janë vendosur për Ministrinë e Mbrojtjes janë realizuar në përgjithësi. Kjo është arsyeja pse unë të urdhëroj të fillosh tërheqjen e pjesës kryesore të grupit tonë ushtarak nga territori i Republikës Arabe të Sirisë duke filluar nga nesër, “tha Putin të hënën gjatë një takimi me Shoigun dhe ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov.

Moska nisi fushatën e saj anti-terror në Siri më 30 shtator të vitit të kaluar. Pjesëmarrja e Rusisë në operacion, sipas një deklarate të mëparshme nga ana e Putin, e ka bazën e saj në të drejtën ndërkombëtare dhe është kryer “në përputhje me një kërkesë zyrtare nga presidenti i Republikës Arabe të Sirisë Bashar Asad.

Forcat ajrore ruse është janë duke kryer sulme ajrore kundër Shtetit Islamik dhe objektivave të tjera terroriste në rajon për eliminimin e pajisjeve ushtarake, qendrat e komunikimit, automjetet, armët dhe depot e karburanti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...