Published On: 19 Tetor, 2016

Putin, mjeshtër për të përçarë Evropën

Në një analizë për marrëdhëniet mes Rusisë dhe Bashkimit Evropianpara tyre

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është dëshmuar si një mjeshtër i vërtetë për futjen e përçarjeve mes evropianëve dhe asnjë sfidë gjeopolitike me gjasë nuk do të jetë më e vështirë për Bashkimin Evropian, se sa fqinji i saj gjithnjë e më i paparashikueshëm dhe më i rrezikshëm në lindje, vlerësoi agjencia e lajmeve, Associated Press, në analizën për marrëdhëniet mes Bashkimit Evropian dhe Rusisë.

Në momentin kur udhëheqësit e unionit po bëhen gati për të shqyrtuar një qasje më të ashpër kundrejt Rusisë, Putini tani ndoshta veçse i ka vënë ata në defensivë, shkruan rtv21.tv

AP vë në pah se aeroplanët ruse kanë ndërprerë sulmet ajrore në Halep, në Siri, në kuadër të përgatitjeve për paqen e përkohshme, të paralajmëruar nga Moska, ndërsa Putin sot qëndron për vizitë në Berlin, për të biseduar për situatën në Ukrainë.

“Veprimet e fundit të presidentit rus pothuajse me siguri se do të thellojnë përçarjet brenda Bashkimit Evropian në lidhje me atë se a duhet ti vendosen Moskës sanksione më të ashpra”, vlerëson AP.

Udhëheqësit e unionit pritet të rishqyrtojnë politikën ndaj Rusisë, në samitin i cili fillon nesër në Bruksel, por pothuajse askush nuk llogarit në një qëndrim të përbashkët të unionit, theksoi AP.

Unioni tashmë i ka vendosur sanksione Moskës për shkak të rolit të Rusisë në konfliktin në Ukrainë, por ato deri me tani nuk kanë lëkundur aspak qëndrimin e ashpër të Putinit.

Sipas AP-së, Putin di si të shfrytëzojë pikat e dobëta të unionit, i cili për dallim nga ai duhet të arrij konsensus për të gjitha çështjet e rëndësishme.

Një nga arsyet kryesore të përçarjeve brenda unionit është e natyres ekonomike, ngase për dallim nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian varët nga burimet energjetike ruse, si dhe nga eksporti në Rusi./21Media

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...