Published On: 6 Prill, 2016
Bota |

Putin merr masa, krijon Gardë të re Kombëtare

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka krijuar një Gardë të re Kombëtare, për të cilën ka thënë se do të luftojë terrorizmin dhe krimin e organizuar.

Forca do të përfshijë trupa të Ministrisë së Brendshme dhe do të udhëhiqet nga ish-roja e Putinit, Viktor Zolotiv, i cili do t’i raportojë drejtpërdrejt presidentit.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, ka thënë se Garda do të përdoret për të ruajtur rendin publik.

Ai ka mohuar se krijimi i saj lidhet me zgjedhjet e shtatorit.

Disa kritikë thonë se Putini u druan trazirave.

Në muajin shkurt, Putin ka thënë se “armiqtë e jashtëm të Rusisë” janë përgatitur për të ndërhyrë në zgjedhjet e 18 qershorit dhe ka porositur shërbimet e sigurimit të Rusisë që t’i pengojnë përpjekjet e tilla.

Moska, për kohë të gjatë, akuzon Perëndimin se bën përpjekje të ndërhyjë në zgjedhjet e Rusisë, duke nxitur protesta masive.

Këto pretendime janë hedhur poshtë nga zyrtarët amerikanë dhe evropianë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...