Published On: 18 Qershor, 2016
Bota |

Putin e pranon: SHBA e vetmja super-fuqi, por s’pranojmë ndërhyrjen

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë ndoshta super-fuqia e vetme në botë, por Rusia nuk do të pranojë ndërhyrjen e SHBA-së në çështjet e saj të brendshme.

“Amerika është fuqi e madhe – sot ndoshta e vetmja super-fuqi. E pranojmë”, ka thënë Putin në Forumin Ndërkombëtar Ekonomik në Shën Petersburg, për të shtuar se Rusia do dhe është gati të punojë së bashku me SHBA-në.

Putin ka përsëritur kritikat për, siç është shprehur, rolin e gabuar të SHBA-së në çështjet e Ukrainës.

Putin ka thënë se biznesi në SHBA ka pësuar pak nga sanksionet amerikane dhe të Bashkimit Evropian kundër Rusisë, porse dëmi në Evropë është shumë më i madh.

SHBA dhe BE i kanë vënë sanksione Rusisë pasi kjo e fundit ka aneksuar Gadishullin e Krimesë nga Ukraina në mars të vitit 2014 dhe vazhdon të mbështesë separatistët në lindje të Ukrainës. REL

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...