Published On: 14 Shtator, 2016

Pushteti po e bën të pa mundur sistemin demokratik?!

Vështrim

Nga Skënder MULLIQI

Të  “suksesshem”  në jetën politike dhe në jetën ekonomike po konsiderohen ata të cilët kanë bërë shumë para dhe kapital, po respektohen ata të cilët po zhvatin, ata që uzurpuan prona, ata të cilët privatizimin e bën sipas dëshirës së tyre… Të suksesshëm po cilësohen ata njerëz që qytetarëve po iu marin haraç dhe po vazhdojnë ta bëjnë këtë punë kriminale, të zotët po konsiderohen për fatin tonë të keq, ata të cilët instaluan krimin e organizuar dhe korrupsionin. Të aftë po konsiderohen ata që kanë arritur të grabisin të mira materiale të paligjshme duke bërë pasuri marramendëse gjithnjë duke ia thyer kurrizin këtij populli. Edhe për kundër krizës institucionale  në të cilën e kan katandisur vendin , po krekosën në media për gjoja sukseset e deritashme të arritura . Nuk është çudi pse edhe kemi ardhur në këtë deregje  kaq të ligë në shtetndërtim dhe mirëqenje . Këta hileqarë të politikës  dhe këta  despotë politikë, sa herë që paraqiten në media apo  debate të ndryshme , nuk  debatojnë  për tema serizoze , veq po na servirin  zënka  të ndërsjella  të pa shije dhe të pa dobishme  për publikun . Gadi sa e kan bërë të pa mundur që të kemi sistem normal demokratik . Partitë politike në pushtetet e pas luftës nuk arritën ndonjë konsensus nacional, një koncensus për të ardhmën  e fëmijëve tanë. Në vend të ndonjë  marrëveshje nacionale , bënë marveshje së si ti finansojnë   partitë e veta politike , së si ti  finacojnë  liderët dhe familjët e tyre . Këtë zhurullti politike të fabrikuar po e shfrytëzojnë pa turpësisht  për ti vazhduar avazet e keqpërdorimeve .Kjo kastë politike në pushtet i ka futur në funksion demagogjitë politike së gjoja kështu apo ashtu po thotë bashkësia ndërkombëtare , dhe marrezira të tjera që nuk i hanë pazari. E kanë harruar të kaluarën e lavdishme të popullit shqiptarë. I kan harruar amanetët e shumë martirëve dhe dëshmorëve të kombit, të cilët  nuk e dhanë jetën që ta kemi këtë gjendje të mjerimit politik, të mjerimit  ekonomik dhe këtë gjendje  të mjerimit social .Ata ranë për tokën tonë, e jo që  tokën tonë  ta qesim  në  ankand publik. Këta  në pushtet më shumë po duken si aktor të keqinjë  dhe të merzitshem në skenë  . Shumë i pa fat është ai popull kur përpara i dalin matrapazët  dhe dallkaukët politikë.Kjo Qeveri dhe ky Parlament sigurisht së do të  mbahen mend  për punë  jo të mira  karshi  Kosovës . Ashtu si bëhët jeta parlamentare, ashtu i ka punët shteti dhe populli.  Temat serioze politike diskutohen në parlament ,e jo kjo punë të bëhët   në rrjete sociale, në portale dhe gazeta. Kjo e tregon nivelin e elitës tonë politike në pushtet .Se a do të kemi një jetë parlamentare  krejt më ndryshe , kjo mund të shihet vetëm pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme të cilat duket së kanë mbetur i vetmi solucion i daljës nga kriza e përgjithshme…

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    “Ujku do mjegull” thote nji fjale popullore dhe keta per te cilet flisni ju i nderuar z.Mulliqi , kete thenje popullore keta zullumqar e kane mesue dhe mbajte mend shume mire nga koha e shikijeve kur ata ishin ne pushtet dhe kure Kosoven dhe asetet e Kosoves i konsideronin si nji placke dhe mundesi e shkelqyeshme per tu pasuruar sepse , Kosova dhe pasurite e saje thjeshte nuke ishin te tyre por ishin te huaja.E vetmja gje qe kishin andrruar keta zullumqar dhe batakqij ishte fakti qe kure ti deboje dikush tjeter shkijet nga Kosova , kure ti nge NATO dhe Amerika avionet ne qiell , keta debila te papermirsueshem do ta shifnin se tani ishte casti i tyre ,ata nisen ti ferkonin duart dhe e para e punes qe bene ishte se do te krijonin mjegull,tum dhe fortuna, dhe keshtu sikur shkijet dikur, edhe keta sot,do ta vazhdonin punen e tyre aty ku shkijet e kshin lene , duke mose zgjedhur mjete per realizimin e qellimeve te tyre
    Mirpo ,nese hyjme ne analiza pake me te thella z.Skender ateher ato analiza pashmengeshem do te na cojne ne nji fakt tjeter …ne faktin se keta te cilet Kosoven e kane shendruar ne nji vend kundermues nga pislleqet te cilat na kane gerdit jeten na kane be kaqe te padurueshme nga ky kundermim, nuke piken nga qielli por , i zgjodhen ne , populli dhe votuesit e Kosoves dhe, kjo eshte shume shqetsuese dhe e rende sepse eshte e verete…a eshte e mundur z.Mulliqi qe ne shqiptaret e Kosoves po votojme dhe zgjedhim perfaqsues te cilet ,mbasi te zgjedhen ,e para punes qe bejne ata i kthen votuesve te vete , i kthehen atyre qe i kane votuar dhe me se pari , nevee na nxijne jeten se tjeter kujte, as s kane aftesi por , as s kane guxim sepse keta per te cilet ju flusni , zgjedhje pase zgjedhjesh vete jane identifikuar si frigacak te sjajshem dhe zullumqar te papermirsueshem

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...