Published On: 1 Shtator, 2016

Punëtorët bllokojnë “Ferronikelin”, s’lejojnë eksportin e xehes në Maqedoni [video]

Punëtorët e Ferronikelit kanë bllokuar hyrjen e kësaj fabrike, për të mos lejuar bartjen e xeheve nga fabrika drejt Maqedonisë.

Punëtorët akuzojnë menaxhmentin se në mënyrë të fshehtë është përpjekur të bartë në orët e para të mëngjesit të së enjtes xehet nga fabrika.

Pasdite, sindikalistët janë takuar me menaxhmentin, por sipas kryetarit të sindikatës, drejtuesit e fabrikës nuk kanë dhënë asnjë shpresë se fabrika do të rinisë prodhimin.

Punëtorët, të lodhur dhe të shqetësuar për të ardhmen e tyre, kanë kërkuar ndihmën e institucioneve për të mundësuar nisjen e punës, pasi situata ekonomike e tyre ka filluar të përkeqësohet.

Burime të KTV-së brenda kësaj fabrike kanë bërë të ditur se kamionët janë porositur që të vijnë nga Maqedonia dhe të marrin materialin e gatshëm nga rezervat brenda fabrikës, të mbetura para se ndërmarrja të ndalte prodhimin.

Komuna e Drenasit ka liruar për një vit nga tatimi ndërmarrjen, por ka kërkuar ndërhyrjen e shpejtë të qeverisë. Kohavisioni ka kërkuar nga Doganat numrin e kamionëve që janë ngarkuar me xehe nga Ferronikeli dhe të njëjtin e ka eksportuar në fabrikën në Kavadarc të Maqedonisë, por ata nuk kanë dërguar të dhënat.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...