Published On: 29 Shkurt, 2016

Pse

 

Hasan Blakaj

Pse

 

Pse na dënon kaq rëndë
ti njëri i vendit tim
pushtetar,
vëllai im
pse na dënon kaq rëndë
ti gjaku im
edhe pas kaq vitesh të rënda në mërgim

Pse na dënon kaq rëndë
ti krijesë e zotit
motit
shpifarak i kombit
ushqim i korbit
me përulje të robit

Ti jetën e do
por, edhe unë e dua
sepse, dua të jetoj,
t´ punoj e gëzoj
dhe nuk dua
që dikush të jetë përmbi mua

nuk dua, nuk dua
që bukën e fëmijëve të mi të ma marrësh mua
të ma marrish pa djersë të ma marrish
vetëm se ke forcën
duke më shfrytëzua
e unë në punë të rënda duke u përvëlua

Paj,  nuk dua,
të më përbuzësh
të ma vësh taksen
në derë të shtëpisë
me vese të liga të hajnisë
pa e shkelur mirë
token e Shqipërisë.

As nuk dua
që fëmija im
ta përjetojë neverinë
kur aq shumë i fola unë
për kombin e Shqipërinë

O si nuk po e sheh
sa më ke largua
me dashje nuk m´ ke afrua
për një trasë të qelbur
që e ke grabitur për vete
familje e shokë
tërësisht je tjetërsua

po ti
me largon e largon
kur loti i nënës edhe gurin e shpon
ku malli për ty zemrën ma lëndon
e ti harron
harron gjakun  ndër deje të t´ët at
që lëngon i sëmur
në të moçmin shtat

O si nuk po e shesh
verbërinë materiale
që të ka ngulfatë
o rob i  ngratë
he, ti paq uratë
kërko shpëtim ke natyra, apo thjeshtë zoti
unë po të këshilloj
vetëm ai, ndoshta mund të t ‘ndihmoj

 

Stockholm 16shkurt 2016

 

 

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Baca plak thotë:

    Te lumte Hasan shoqi per kete poezi qe perket me realitetin e hidhur te sotem. Poezi qe zor qe e gjen ne shtypin e sotem te shkruar. Ju pergezoj nga zemra dhe ju porosis po pate mundesi ti botoni ne nje liber jam i sigurt qe do te jete i veçant.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...