Published On: 25 Mars, 2016
Bota |

Pse xhihadistët e ISIS’it kishin për target Brukselin?

  • Vetëm pak ditë më parë, pas sulmit në Bruksel, forcat e sigurisë së Belgjikës kishin arritur suksese vendimtare në përpjekjen e tyre për të marrë përsipër sulmet e 13 nëntorit në Paris.

Mohammed Belkaid, kryetari i armëve dhe bombave për sulme, u vra gjatë një kontrolli të policisë në një shtëpi të dyshuar për akte terroriste. Ngjitur me trupin e tij kishin gjetur një libër Selefi, një Kallashnikov dhe një flamur të grupit xhihadist të shtetit Islamik, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Por, lind pyetja pse më 22 mars ishte në shënjestër Belgjika dhe, si xhihadistët ishin në gjendje të kryejnë atë sulm?

Pas arrestimit të Abdeslam, janë përhapur thashethemet se ai mund jetë bashkëpunëtorë me departamentin e drejtësisë së Belgjikës para se të ndodhte sulmi.

Ajo që është e mundshme, është se i njëjti rrjet që ka planifikuar sulmet në Paris, ka planifikuar edhe sulmin në Belgjikë.

Të paktën 31 njerëz u vranë dhe 271 tjerë u plagosën, disa janë në gjendje të rëndë jetësore, ndërsa disa vazhdojnë ende të kërkohen pasi janë zhdukur.

Siç duket Shteti Islamik ka ndjekur një strategji duke u bazuar nga sulmet e mëparshme:

Mars 2015 – sulmi në muzeun Bardo në Tunizi, ku u vranë 22 persona.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...