Published On: 2 Korrik, 2016

Pse shqiptarit nuk i lejohet emri Illyrian? – Dokumente

illyrian565

Fahri Xharra

Flasim e flasim dhe e kemi vetëm si maskim ndaj perëndimorëve; në të vërtetë jemi në ndikimin e retrohistorisë . Fëmijtë që lindin në Kosovën e lire (të pavarur, demokratike dhe sovrane) nuk e kanë më privilegjin të krenohen me pagëzimet nga prindërit me emra shqip; që sa do pak kur të rriten, vet emri që e mbanë t`ia kujton lashtësin e mohuar të kombit që i përket. Dardanët, Teutat Afërditat, Rubikët, Agronët, Krenarët, Rilindët kanë filluar të harrohen. Arsyet i dimë; por fëmiu (i posa linduri nuk e zgjedhë emrin vet) nuk mund të kundërshton një emër turk , të cilin ia propozon dikush prindit të tij dhe ai duhet gjithë jetën nuk e di arsyen, pse iu rishkrua emri i Osmanit Mehmedit apo Nexhmedinit. Nejse,

Kësaj radhe, jam i befasuar me qëndrimet zyrtare shtetërore të Kosovës, që nuk e lejojnë Avdiun nga Vushtrria të bëhet Illyrian; befasi kombëtare në një vend të qudirave dhe “muhalifeve “.
Mikut Avdiu, babai i Shqiponjes dhe Lindritit (të lindur në Gjermani) nuk i lejohet nga organet komunale të Vushtrisë që ta gëzoj emrin që e do vet: Illyrian.

(Illyrian Max Maxhuni që 20 vite në Gjermani dhe në vendlidje është i njohur me këtë emer. As gjermanët , aty ku jeton dhe punon nuk ia refuzojnë emrin që ai e do.)

Illyrianit që dy herë i kundërshtohet kërkesa e tij zyrtarisht së pari edhe nga Ministria e punëve të Mbrendshme të Kosovës ( vendimi 41/2016 , datë 22.01.2016 nga Komisioni për ndërrimin e emra pranë kësaj ministrije:Erdon Arifaj , Ahmet Jashari dhe Arben Kqira . Mrekulli e shtetit më të ri në botë, me arsyetim se nuk i plotëson Kriteret e parapara.
Refuzimi i dytë e mbanë vulën e KK të Vushtrisë nënshkruar nga Sabilja.

Illyriani thotë që nuk do t`i ndalet kësaj këkese, se eshte e drejta e tij e garantuar me te gjitha konventat kombëtare dhe ndërkombëtare.

Por të shtojmë si lejohen këto gjëra në një vend shqiptarësh?, dhe një pyetje për kumnarët e Vushtrisë: Si mundet që vetëdija kombëtare të bie kaq poshtë (gati në turqizim) dhe si lejohen të punojnë shërbëtorët e së keqes kombëtare.

Në vendin e çudirave (Kosova e jonë “martire”) “Liza” kishte me mbetur pa mend.

Ps, (Illyriani më tregoi publikisht ;”….kjo far Sabilja gjatë parashtrimit të kërkesës sime për ndërrim emri ka ofenduar shqiptarët e besimit katolik duke i quajtur shkije (aluduar në Diasporën shqiptare e cila sipas saj po bëhet kaurre sepse po i ndërrojnë emrat dhe besimin fetar)!!! Të njëjtin ofendim e ka bërë edhe bashkëpuntorja e saj Hadika e cila është shumë e lumtur që siq thoshte edhe vet ajo ….. Elhamdurilah që jam muslimane!!!). Nejse mo e bëni të madhe.

Vendimet e refuzimt janë më poshtë:

vendimirefu

Vendimi nga MBK

vendimirefuuzimi
Vendimi i KK Vushtrri

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. i brengosuri thotë:

  O njerez kur po ndegjoj disa imam se qka po flasin para keti mileti, une nuk deshiroi ta quej veten shqiprar. dhe vertet nese edhe ajo hamdurulahja nese thot se jam shqiptere keqe mashtrohet sepse gjuha nuk eshte percaktues identiteti krejt .Ne prizren shumica po e flasin gjuhen turke e po thon se jemi shqptar.Karshmak kjo puna e jonë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Anita thotë:

  Kjo eshte errsir e terbuar,siq eshte e mundur qe nje shtet tjeter, sikur Gjermania tma mundsoj nderrimi e Emrit Personal prej Shyhretes ne Anita,e Shteti per te cilin kena kontribu e sakrifiku, dhe ende kontribojm,se pa Diaspor nuk dot kishte as Sabytha e as Hamuta!?Turp,turp,turp,turp pa kufi.shpurruni ne turqi!!! Ne Kosoven Ilire nuk ka vend per keto mbeturina turkpise

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. Anita thotë:

  Turp, Turp,Turp o te verbuar e pjell inceste islamike

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 4. Ky eshte turp i Qeverise se Kosoves! Si eshte e mundur kjo!?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 5. Afrim Krasniqi thotë:

  Unë personalisht kam përvojë të hidhur me këto “turqelike”e që janë kryesisht ardhurat nga rrethi i Vushtrrisë,As pas dy javë tentimi nuk mund ta siguroja një letërnjoftim e lere mo pasaportë, u shperngula në Pejë dhe tmerri përfundoi,ika atje ku ka civilizim dhe shqiptar!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)
 6. Me siguri qe kjo elhamdurilahja e kosoves duhet te jeté nie kurve e ndyre e shkaperdhyer
  para e mbrapa nga muslimanet e turqise.Kjo gjynafqare injorante nuk e din se çka e pret
  ate dhe shume te tjere fanatike musliman te ballkanit.Kuku moj nane.Dhe nuk do vonoje.
  Ne territoret evropiane nuk do keet kurre dominim musliman.Jane shume injorante.
  2-KORRIK-2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...