Published On: 28 Dhjetor, 2015

Pse shqiptarët në Maqedoni ndjehen të tradhtuar!?

Pas ngjarjeve të Kumanovës, opozita e atjeshme sllavomaqedonase u trimërua dhe nisi të reagojë gjithnjë e më fuqishëm kundër regjimit agresiv.
Madje pati edhe tentativa të atilla, që ti bashkonin shqiptarët kundër pushtetit sllavomaqedonas, për ta ndërtuar kinse një të ardhme të përbashkët, së pari duke e rrëzuar kuazi diktatorin Nikolla Gruevski, dhe më pas ti përdornin shqiptarët për qëllimet e tyre, kryekëput antishqiptare, duke ia zgjatur lakun e vuajtjeve atyre.
Ishin reagimet e opinionit dhe mediave nga Kosova e Shqipëria, më shumë se sa kanalet politike e diplomatik që ua prenë sado pak hovin atyre tentativave të reja, të programuara – antishqiptare. Në fakt ishte kriza e shkaktuar nga ngjarjet në Kumanovë, ku shqiptarët realisht më shumë humbën se sa fituan, që i parapriu atyre zhvillimeve, që çuan në ndryshimin e Qeverisë dhe të fatit politik të Gruevskit.
Shqiptarët humbën më shumë sepse atje u derdh edhe gjak, dhe 10 veta u vranë, dhe e gjitha rezultoi në marrëveshjen tetë pikëshe të ndërmjetësuar nga Komisionari europian Han, ku për shqiptarët do të kërkohet zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit. Pra, shqiptarët vazhdojnë të mbesin në kërkesat më minimaliste të mundshme, për shkak se mbahen peng nga politikanët e komprometuar shqiptarë.
E vërteta është se shqiptarët nuk ishin gati të nisnin një luftë të re për një Marrëveshje të pafrytshme dhe që ajo nuk i bën shqiptarët shtetas të barabartë para ligjit dhe Kushtetutës.
Po ashtu edhe gjuha shqipe do të vazhdojë të mbetet e dorës së dytë sikurse edhe kultura, historia dhe e gjithë trashëgimia. Bile këtë të fundit shteti e ka falsifikuar hapur, siç doli së fundi se vazhdon të shtrembërohet historia e shqiptarëve, madje në libra të gjuhës shqipe! E më e keqja është se Ministria e Arsimit atje udhëhiqet nga një ministër shqiptarë i BDI-së.
Ndërkohë nuk ka asgjë që i ndihmon shqiptarët atje. Partitë e reja që po përpiqen ti krijojnë shqiptarët nuk duket se do të sjellin shpresa të reja apo ndonjë madhështi. Faktori politik shqiptar po tkurret sikurse deri më tani. Në vend të përfaqësimit real të mbi 40 % të shqiptarëve, niveli i përfaqësimit në pushtet nuk është as 20 %, përkundrazi vetëm më i ulët, pa llogaritur përkatësinë e nëpunësve.
Ndërkohë, shqiptarët pavarësisht se çfarë ndodhi në Kumanovë vazhdojnë të gjykohen pa e kuptuar të vërtetën, edhe pse siç dëshmuan përgjimet edhe vetë shteti ishte i përfshirë në skenar.
Pa llogaritur asgjë në përpjekjet e reja, edhe situatat e vjetra mbesin dëshpërimisht të papranueshme për gjendjen e shqiptarëve.
Vetëm, rasti “Monstra”, mjafton për të përshkruar gjendjen se shqiptarët mbeten po në atë gjendje çfarë ishin, të ndëshkuar pamëshirshëm me një karakter etnocidi. Vetë opozita sllavomaqedonase, e cila qe betuar se ta rrëzonte Gruevskin, premtonte zbulimin e këtij rasti, por nuk dha ende asgjë nga detajet, përveç se e ka akuzuar shtetin se ishte rast i montuar nga vet institucionet.
Po ashtu njësoj siç bëri me krimin “Monstra”, pra të kryer nga vetë shteti, ku fajësoi shqiptarët për t’ua mveshur petkun islamik-radikal, duke dashur ta bëjë stërngarkimin e imazhit të shqiptarëve me elemente pararendëse të ISIS-it etj., ashtu veproi edhe me përplot raste të tjera deri tek “Kumanova”.
Po ajo që është si një situatë tragji-komike për shqiptarët atje, rezulton edhe për faj të politikanëve në Shqipëri dhe Kosovë. Dikur Hashim Thaçi në garë me Sali Berishën provonte të merrte paternalitetin ndaj shqiptarëve në Ballkan, pra edhe fatin e shqiptarëve atje.
Ndërsa, me ardhjen e Ramës në krye të Qeverisë, këtë e mori ky vetë. Por, ka muaj që nuk flet, që kur u citua për bashkimin e shqiptarëve në Ballkan, edhe nga agjencia botërore Rojters: “Bashkimi kombëtar do të ndodhë! Bashkimi i shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës është i pashmangshëm dhe nuk mund të vihet në dyshim”.
Rama më tej shtonte: “Pyetja është si do të ndodhë?” Tek përgjigja për këtë ende nuk kemi arritur, por është e sigurt, se kjo politikë dhe qasje, veçmas ndaj shqiptarëve në Maqedoni, nuk është rruga e bashkimit! I. Morina

https://www.facebook.com/Idriz-Morina-551230991691801/?pnref=story

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...