Published On: 9 Korrik, 2016

Pse s’duhet ta pini kafen në lokale ku ka muzikë me volum të lartë

 

A mundet që kafja juaj e përditshme të rris rrezikun që ju të shurdhoheni? Ekspertë paralajmërojnë se kafeina mund të ndikojë në humbjen e dëgjimit.

Kur ju e keni ekspozuar veshin ndaj zhurmave të forta, ky organ do rreth 72 orë që të shërohet. Por nëse ju konsumoni kafe gjatë kësaj kohe, rreziku që të dëmtoni dëgjimin është i madh, transmeton Kosovapress.

Sipas një studimi nga Universiteti “McGill”, konsumi ditor i kafes në ambiente me zhurmë, e sidomos në ambiente me muzikë të lartë mund t’ju rrezikojë.

“Hulumtimi ynë ka konfirmuar se ekspozimi ndaj zhurmave të forta shoqëruar me konsumin e përditshëm të 25 mg kafeinë pati një ndikim të qartë negativ në dëgjimin e pacientëve,” thotë Dr Faisal Zawawi, Otorinolaringolog dhe anëtar i shkencave në Universitetin “McGill”. /Telegrafi/

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...