Published On: 3 Prill, 2016

Pse Rugova po lihet në terr qe dy muaj!? A ishte konspiracion për shkak të demarkacionit (FOTO 10 +)

Besnik Lajçi me thesarin e eksponateve prej më të ndryshmeve në Rugovë

GAZETA SHQIPTARI.EU
Fshtrat e Rugovës kanë rreth dy muaj që janë lënë në terr, dhe nuk çan kokën as KEDS-i, as komuna e Pejës dhe as Qeveria qendrore, që fshtrat të tëra mezi po ia hedhin jetës, në këtë dimër, që ende s’ka marr fund në krahinën e Rugovës, vendin e origjinës së Presidentit Rugova.
Intelektualë, veprimtarë e fshatarë për shumë kohë vazhdojnë të zvarriten në dyert e KEDS-it, kompanisë turke që qeveria Thaçi, jo vetëm ia fali pjesën më të vlefshme të ekonomisë së Kosovës, resurset ekonomike dhe gjithë infrastrukturën e nevojshme, të re dhe të vjetër, dhe objekte grandioze siç quhej dikur, ‘Bukuroshja e Prishtinës’, objekti i selisë së KEK-ut të dikurshëm.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/tmerr-sabit-geci-ne-e-kemi-vra-kolonel-ahmet-krasniqin-dhe-enver-malokun-deshmia-imerit/
Njëri prej këtyre banorëve, atdhetari Besnik Lajçi, i cili e ka ngritu edhe një amfiteatër në vendlindjen e tij, më të veçantin, dhe që është bërë sipas modeleve të amfieatrove antike, i përshtatshëm për shfaqje teatrale në qiell të hapur, thotë se prej muajsh jeton me gjenerator, por gjithçka tjetër që varet nga elektriku, thotë për shqiptari.eu se janë pa rrymë qe dy muaj. Në këtë gjendje është edhe shkolla në Drelaj.
“Disa fshatra nuk kanë pas rrymë me javë të tëra. Shkolla në Drelaj nuk ka rrymë qe dy muaj. Fshati Malaj nuk ka i tërë fshati qe dy muaj. Jan rrëzuar tri shtylla afër rrugës dhe askush nuk i riparon. I takova punëtorët e KEDS-it, dhe më thanë: Harrojeni rrymën ju, fshati juaj deri në muajin maj nuk do të ketë”.
Por, si jeton sot, në këta muaj Besniku dhe familja e tij, i cili është kthyer nga Danimarka, pas një qëndrimi disa dekadash, dhe përpjekjeve për ta ndihmuar luftën, ai ndihet sikur i tradhtuar, aq e vështirë është jeta në këto kushte.
“Unë jetoj si në mesjetë, ashtu si jetuan pronarët e eksponatave të mia në mesjetë”, thotë Besniku, që është ndoshta i vetmi jo vetëm në Kosovë, por edhe në Ballkan, që ka fondin më të madh të eksponateve arkeologjike dhe të tjera.
“Tash u mësova të jetoj me llampa gazi siç jetoi gjyshi im. “Më duhet të shkoj në një fshat tjetër ta mbushi telefonin dhe të informohem për gjendjen në vend, tjerat gjëra elektronike nuk po ka mundësi të funksionojnë për informim. Problemi më i madh është se kur po ndalet rryma popullata po i harron pajisjet elektrike të ndezura dhe nuk po janë aty kur vjen rryma dhe po ju digjen pajisjet elektrike. Ditën e enjte një shtëpi ka nis me marr flakë nga rryma. Për fat një fshatar duke shkuar në punë e sheh shtëpinë duke marr flakë dhe thirrë policinë dhe zjarrfikësit. Çudi që nuk ka qenë në mjete të informimit ky rast. Një pjesë e shtëpisë iu djeg”, rrëfen trishtueshëm Besniku.
Për ironi të fatitë të jetës së shqiptarëve, por para së gjithash për shkak të politikbërjes në dëm të shqiptarëve dhe të shtetit, janë vetëm shqiptarët që në këto vite ballafaqohen me këto probleme në shtetin e tyre. Kjo nuk i ndodhi serbëve kurrë qe 17 vjet pas luftës, kanë rrymë, kanë rroga dhe vende punë, nga Kosova dhe nga Serbia, marrin ndihma, fitojnë propjekte, dhe në fund e refuzojnë dhe mohojnë shtetin deri në rrënim.
“Nuk kam dëgju që ndonjë fshat serb ka probleme me rrymë. Sepse serbët ndoshta janë më patriotë se ne, nuk durojnë si ne. Ata dalin me traktora e bllokojnë rrugën edhe pa hiq gjë, e injorojnë shtetin tonë dhe realizojnë qëllimet e tyre, si në bisedime. Ne jemi qyqar na ndalojnë rrymën me muaj të tërëe strukemi si minj”, thotë Lajçi.
Por, një jetë krejt tjetër është në anën tjetër të Rugovës, ku bosët e krimit dhe politikës kanë ndërtuar qendra dhe shtëpi pushimi.
“Bosët e partive politike kanë marr disa toka në Rugovë dhe kanë ndërtuar vila, objekte biznesi. Tek këta ka rrymë, ka rrugë të asfaltuar si në autostradën e kombit. Aty ku ka banor të përhershëm që rrinë verë e dimër rruga e infrastruktura është e mjerushme. Si psh. në Drelaj, Malaj, Pepaj etj.”, thotë Lajçi, i cili e fajëson komunën veçanërisht për tërë këtë jetë të vështirë që banojnë këta banorë.
“Faji është te komuna. Ne jemi banor të komunës së Pejës. Nuk jemi të kompanisë turke. Komuna duhet të interesohet për ne se si jetojmë”, e përmbyll rrëfimin e tij Besnik Lajçi, duke provuar kështu idhtësinë e jetës në Kosovë. GAZETA SHQIPTARI.EU

amfiteatri

Amfiteatri i jashtëzakonshëm i Besnikut, në Rugovë

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...