Published On: 20 Janar, 2016

Pse Robertson nuk i takoi liderët opozitarë?!

Ish- sekretari i NATO-së, Lordi George Robertson i cili po qëndron për vizitë në Kosovë, nuk do t’i takojë liderët e partive opozitare atë të Vetëvendosjes, Visar Ymerin, Ramush Haradinajn e AAK-së, dhe Fatmir Limajn të Nismës Për Kosovën.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka konfirmuar për Indeksonline se deri më tani nuk ka pranuar ftesë për takim nga Lordi Robertson.

Gani Demaj, asistent personal i kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj, i ka thënë portalit Indeksonline përmes telefonit se “deri në këto momente, AAK-ja nuk ka pranuar ndonjë ftesë për takim nga ish-sekretari i NATO-s, Lord Robertson”.

Ndërkaq, edhe anëtari i kryesisë së Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi ka thënë se Nisma për Kosovën gjithashtu nuk ka marrë ftesë për takim me George Robertson. Ndërkaq për arsyet e këtij mos takimi ka rekomanduar që të pyeten organizatorët dhe sponzoruesit e vizitës së Robertson në Kosovë.

“Jo nuk jemi takuar. Për arsyet e mos takimit duhet t’i pyetni organizatorët dhe sponzoruesit e vizitës së tij në Kosovë”, ka thënë Sherifi për Indeksonline.

Lordi Robertson dje dhe sot ka zhvilluar takime me krerë të lartë të shtetit të Kosovës. Ai gjatë ditës së djeshme e ka dënuar dhunën e opozitës ndaj institucioneve të Kosovës,

“Njerëzit që janë duke hedhur gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës nuk mund ta marrin me mend dëmin që po ia shkaktojnë vendit të tyre. Njohjet dhe procesi i shtetësisë dëmtohet shumë kësisoj”, ka deklaruar politikani anglez George Robertson.

Megjithatë, nuk dihet arsyeja e këtij injorimi të Robertson ndaj liderëve opozitarë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...