Published On: 9 Shkurt, 2016

Pse po ndihet në siklet Ramushi?

Shkuarja në zyrën e presidentes, për t’u takuar me Isa Mustafën, e Hashim Thaçin, pas një kohe të gjatë, nuk ishte aspak e lehtë për Ramush Haradinajn.

Ky i fundit, tha në një intervistë për zona B, në Klan Kosova, se ndihej në siklet, në ato momente të së hënës paradite, transmeton Info Magazinë.

“Kom pas një nervoz në një anë që presidentja mundohet të jetë neutrale, e në anën tjetër pushteti”, ka thëë Haradinaj.

Mbase kjo nervozë ishte edhe arsyeja pse kreu i Aleancës nuk përshëndeti dorë me dorë të gjithë që ishin brenda.

“Veç me presidenten që na ka prit, kom folë me dorë, se me ata veç kështu”, tha ai.

Haradinaj tregoi se në takim përballë Mustafës e Thaçit nuk përmendi Asociacionin e Komunave Serbe dhe Demarkacionin me Malin e Zi. Sipas tij, për ato ka fol Gjykata Kushtetuese.

Ai tha se nuk refuzoi takimin te Jahjaga pasi beson që ka qytetarë të cilët e përkrahin atë edhe në këtë rast.

“Është një pjesë e qytetarëve që përpos protesta dojnë edhe shfrytëzimin e mundësisë së dialogut, tavolinës”, thotë i pari i AAK-së.

Por, ai e pranoi se nuk shkon më në kësi takimesh.

“S’kam cka boj mo aty”, tha ai.

Haradinaj foli edhe për atë nëse ka dallime mes tij dhe AAK-së në një anë, dhe kolegëve nga dy subjektet tjera opozitare, në anën tjetër, në lidhje me atë se a duhej ulur bashkë me kryeministrin dhe zëvendësin e tij.

“Ata kanë konceptin e kundërshtimit nëpërmjet qytetarëve”, thotë Haradinaj, duke shtuar se tek qytetarët ka edhe pakënaqësi tjera, e jo vetëm ato që kanë të bëjnë me asociacionin dhe demarkacionin. Sipas tij, kjo u tregua edhe më 9 janar ndërsa që fajtor për gjithka e lë shefin e qeverisë.

“Kryeministri Mustafa është i dobët, i cekët”, thotë Haradinaj.

Ai thotë se ndryshimi i kësaj gjendje mund të vijë me zgjedhje të reja, në të cilat, sipas tij, opozita aktuale do të dalë fituese, pasi të ketë garuar me listë të përbashkët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...