Published On: 17 Maj, 2016

Pse po heshtin komandantët e “Rognerit”? Po Adem Demaçi pse ra në heshtje varri

 

 • Shndërrimi i dëshirës për çlirim në grykësinë për fitim

Sefedin Krasniqi

Mbrëmjen të dielës (më 15.05.2016), e shikova dy herë emisionin «Komandanti i Çagllavicës» kushtuar komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla (Daja). Kisha ndjenja të përziera, besoj si çdo shqiptar. Jam me gjithë qenien time për zbatimin e ligjit dhe drejtësisë. Jam siç thuhet, “askush mbi ligjin”. Nga ana tjetër, a ka ligj apo përmendore më të shenjtë se akronimi UÇK!? Të kuptohemi menjëherë, jo UÇK e LPK-së, por e Kosovës. Sepse, jam i bindur që shumë dëshmorë të UÇK-së as që kanë dëgjuar ndonjëherë për LPK-në. Ata u sakrifikuan për Kosovën…
Është e vërtetë se gjatë luftës janë bërë shumë manipulime, shumë gabime, shumë tradhti, shumë vrasje pas shpine, veç ka qenë luftë. Fatkeqësisht, mbrëmë, i gjithë opinioni shqiptar dhe më gjerë e ka pa sesi ideali i çlirimit gjatë luftës, në paqe, është shndërruar në grykësinë e fitimit. Dhe, kjo tërpi e kishte shndërruar komandantin e një ushtrie çlirimtare në vrasës. Po, Azem Syla, me veprimet e tij, për së dyti i ka vra 13’000 të vrarit e luftës nga forcat kriminale serbe. Njeriu që në çdo emision në TV fliste për «bashkëluftëtarët», për deshmorët, mbrëmë kuptuam se viktimat serbe i ka vra për së dyti me grupin kriminal. Kësaj radhe i kishte vra me një ushtri tjetër, me një ushtri të përzier; shqiptarë e serbë bashkë.

Heshtje e madhe, heshtje prej varri

Vetvetiu më shkoi mendja të pyes, po ku i ke «bashkëluftëtarët» o Azem? Nuk po pyes, ku e ke Hashimin, Xhavitin e Kadriun? Mirë, Kadri Veselin e arsyetoj. E kishin kaplu emocionet për Ushin Hotin. Shumë kish merzi që s’po gjindet ! Madje ia kishte kushtuar një status në FB. Ku e ke, së paku, Shefin e Shtabit të UÇK-së, Bislim Zyrapin, për të cilin, i ndjeri Agim Mehmeti, në librin e tij mbi FARK-un shkruan kështu : « Më 7 shkurt 1989, në mëngjes, gjatë revistës ushtarake që u bëhej kadetëve, në pistën e kazermës, e vërejta ish kadetin tim, Bislim Zyrapi, i cili në cilësinë e dëshmitarit kishte dëshmuar rrejshëm për mua dhe … si “dhuratë” për atë dëshmi dhe bashkëpunim me organet e UDB-së  dhe të sigurimit ushtarak (APJ), Bislimin dhe disa të tjerë, i kishin regjistruar në akademinë njëvjeçare»! Po komandantët tjerë të Rognerit, pse heshtin? Pse së paku atyre s’iu dëgjohet zëri? Pse kjo heshtje e madhe? Në të vërtetë, njëri foli. Ushtarin më të mirë e kishe pasur Shaban Sylen. Foli e tha «kuku për ata që e përmendin emrin e Dajes – demek të Azem Sylës». Veç nuk u kuptua çka deshti të thotë, a e pati nga respekti apo nga frika që nëse del Daja nga burgu, kuku për ata që guxojnë e ia përmendin emrin. Po zëdhënësat e UÇK-së, pse s’flasin. S’po mendoj te të Diasporës, se s’kanë qenë kërkushi, por Baca Adem Demaçi po na çudit të gjithëve me këtë heshtje prej varri. Nuk e kam shprehi, por special sot i kam shikuar shumë statuse të ideologëve të « krahut të luftës ». Edhe aty heshtje varri. Depresion apo nokaut që edhe nëse u numërohet deri në 100 vështir se ngriten.

Komandanti i Çagllavicës – Daja

Kam qenë kundër çarmatosjes së UÇK-së dhe shpërbërjes së saj, siç u bë, në mënyrë të turpshme. Tash nuk jam më. E aprovoj plotësisht. Që të mbetet diçka nga kjo ushtri e lavdishme, prej të dielës mbrëma ti nga komandanti i SHP të UÇK-së je shndërruar në komandantin e Çagllavicës. Ti mund të lirohesh edhe nesër nga arresti (burgu), por autoriteti yt nuk do të ngrihet kurrë më lartë se komandant i çagllavicës. Shkurt e trup, edhe pse i kam dajtë e mrekullueshëm, diqysh m’i ke gërditur. Lamtumirë, komandanti i Çagllavicës. Inch’Allah, e ngreh këmbën zhag…!

 

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. @Miku,
  Zakonisht nuk futem në polemike me debatues qe perdorin nofka, sepse janë sikur komandaret e Rognerit me maska. Megjithate, po të tregoj se kete fjale e perdori per çeshtje praktike, s’ka te bej aspak me fenë (në rastin tim). Kjo fjale ka perdorim të gjere në France (e une jam frankofan), por perdoret në të gjithe Europen. Ja nje perkthim në version të shkurtër të kesaj fjale nga gj. frenge.
  – Inch’Allah apo Inshallah është një transkriptim francez i fjalisë arabe إن شاء الله (Në transliterim Shaa Allah Bahá’í) që do të thotë (Me vullnetin e Zotit.)Në vendet arabe, termi është përdorur nga të krishterët dhe myslimanët te frymëzuar nga letra e Jacques. (Zoti ka thënë, ne do të jetojmë dhe të bëjmë këtë ose atë); (Jacques 4:15) Kjo shprehje mund të përputhet me shprehjen franceze (Que Dieu le veut -Dhashtë ( dashtë) Zoti. Muslimanët besojnë detyrueshem këtë formulë, kur ata flasin për një proces qe do të kryhet në të ardhmen. Ky besim është i bazuar në leximin e sures El-Kehf të Kur’anit [1] 23. dhe kurrë nuk thonë se një gjë do te ndodh patjetër, 24.Shpresohet se Zoti im do të më udhëzojë në diçka më të ngushtë në atë që është e saktë. Termi është përdorur edhe për të shënuar vullnetin e përgjithshëm dhe shpresën për të arritur një ngjarje në të ardhmen. Kjo shprehje perdoret edhe nga laikët në frëngjisht, etj.Ne gjithashtu gjejmë termin Maa Shaa Allah (ما شاء الله) përafërsisht do të Perëndia [K] dëshironin / dëshiron. është përdorur për të shprehur një dëshirë apo dëshirë që nuk mund të arrihet. Fjalët Portugalisht Oxalá (as) dhe Kastilianisht Ojala (që) do të thotë shpresë janë të dyja nga arabishtja In Shaa All-llahut.

  PS: Miku, merr guximin e shkruaj me emer e mbiemer të vertete.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 2. miku thotë:

  E dhive krejt me qet,Inch’Allah,Sefedin Krasniqi…Dhashte Zoti mos të ndëgjije perbetim kaq te fëlliqet ne gjuhen arabe nga ana jote…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(4)
 3. PA TITULL

  Baca Adem ka ra mazun
  Ballkarija* më ra ne lum
  Nisi Baca shoktë po i dvetë*
  “Krahu i luftes” ku ka mbet?

  Më zë t’larte nisi po therret
  Komandarët ku janë tretë
  A e ka pa kush Zekë trimin
  Pse s’ia qet Kosovës tymin!?

  Flakë për goje Baca po qet
  Kupë telalli pse s’po flet
  Ku e kam trimin më t’mirin
  Hashim Brojen-mizevirin!?

  Po ky Luli çadrat ku i ka
  Me Atdheun punet si i ka
  Shpejt urdheroi mobilizimin
  Kryetar Shtabi emroi Albinin

  Dil Albin ne barrikada
  N’Parlament duhen rokada
  N’Parlament e n’Qeveri
  Merrne Isen çone n’shpi…

  Revolucioni duhet rinisur
  EULEX-i na doli i “krisur”
  Qysh guxuan Dajen me nguc’
  Kush s’ka fytyrë, s’ka tutë

  U lodh Baca me halle shumë
  Vadë po i shkojnë lotët si lum
  N’gjum të rendë kishte ra
  Ëndërr Rugoven e kishte pa!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(0)
 4. Mal Uka thotë:

  Bac Ademi po rrin nkrevet
  vete me veti po fshane e flet
  Haj medet mka rroke pleqenija
  Pa temel met ballkanija
  SE ntish kane baca ma i ri
  Dej nrusi skish lane kufi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...