Published On: 24 Gusht, 2016

Pse përpiqen ta krijojnë “kombin” deledash “kosovarë” disa opinionistë

Kombi nuk sajohet me dekret as me dhunë. Kosova u bë shtet me kombin shqiptar shumicë, duke mos i mohuar pakicat. Pra, Kosova është shtet i shqiptarëve dhe i pakicave. Pse përpiqen ta krijojnë “kombin” deledash “kosovarë” disa opinionistë, që s’marrin vesh nga teoritë për kombin, as nuk kanë asnjë përgatitje për këtë fushë, është vështirë të dihet. Kush i cyt dhe kush i financon? Shteti i Kosovës sigurisht jo.

Kur aziatikët flasin në emër të shqiptarëve?

Gani MEHMETAJ

Një grup aziatikësh shqipfolës, të ardhur dikur me Perandorinë otomane, janë bërë gjithnjë e më agresiv, të pafytyrë e iritues, duke u përpjekur të pjellin kombin e ri “kosovarë”. Të trimëruar nga forcimi i islamizmit, të cytur nga forcat evropiane që duan ta shuajnë ndjenjën kombëtare të shqiptarëve për bashkim e integrim, të paguar nga shoqatat e fondeve të dyshimta terroriste e paratë e Beogradit, ata përpiqem të sajojnë një komb të ri, që ta shuajnë shqiptarizmin.
Teorinë antishqiptare të Serbisë për kombin “kosovarë”, e nxjerrin në sipërfaqe sa herë shpërthen euforia e ndonjë ngjarje kombëtare, sportive apo kulturore. Kur dhjetë milionë shqiptarët i mbërtheu euforia kombëtares për ngjarjet sportive në Francë, duke i bashkuar shpirtërisht e mendërisht më shumë se kurrë më parë, grupe çakejsh aziatik, serish dolën më propozimet për identitetin e ri, për sajesën e tipit të frankeshtajnit, të qepur keq nga shqiptarët e grupet etnike: serbë, myslimanë, romë, hashkalinjë, egjiptianë e turqit e shpifur. Kur shqiptarja e Kosovës, Majlinda Kelmendi na bëri ta ndjejmë vetën krenar që jemi shqiptarë, sërish dikush ua shkeli syrin çakejve aziatikë me propozimin për kosovarizmin. Natyrisht e kanë ndihmën e atyre majtistëve, të cilët mbështeten dikur sulmet për shpërfytyrimin e Gjergj Kastriotit, në përpjekjet kinse ta ç’mistifikojnë heroin tonë kombëtar .
Dhe shqiptarët, kombi shumicë në Kosovë, sipas tyre, do të hiqnin dorë nga identiteti i tyre, do të flisnin një të folme surrogati kosovarishte-sllavishte me pak fjalë turke, rome e bullgare, ashtu sikurse e flasin gjysmë analfabetët e fundërrinave sociale të përziera, ashtu si e flasin shëmtueshëm partizanët e kosovarizmit. Kjo teori është rrahur disa herë pas çlirimit, sidomos është stimuluar nga disa organizata ndërkombëtare, mirëpo shumica e perëndimorëve hoqën dorë nga kërkesa për sajimin e kombit kosovarë , kur e panë reagimin e popullatës. Nisi agresioni islamik e turkofil për sajimin e kombit të shpifur kosovarë. Shqiptarët luftuan e sakrifikuan për të drejtat kombëtare, prandaj nuk duan të flijojnë në liri ndjenjën më sublime- përkatësinë kombëtare për asnjë çmim, le të çirren aziatikët natën e ditën, le të tërbohen islamikët e turkofilet.
Nuk ka shqiptar më rrënjë arbërore që e ka paraqitë deri me tash këtë teori të përçudnuar, nuk ka shqiptar i Kosovës, Maqedonisë, Preshevës, Medvegjës e Bujanovcit që e trajton teorinë e shpifur për kombin mushkë a deledash, ashtu sikurse s’ka hoxhë më rrënjë shqiptare që e ka fyer deri me tash kombin e vet. Të gjithë “teorikët” e kombit deledash kosovarë, të gjithë hoxhallarët që i bëjnë propagandë fesë në mënyrë të tërbuar, duke u përpjekur t’i shkombëtarizojnë shqiptarët, të gjithë hoxhallarët që bëjnë thirrje publike për luftë vëllavrasëse janë deri në një aziatik shqipfolës e të shitur të serbi e turku. Është e habitshme pse u jepet hapësirë publike në shtetin e shqiptrëve agresionit të joshqiptarëve.
Sajuesit e kombit “kosovarë” dhe propaganduesit e islamizmit hanë në një çanak, prandaj janë aq të koordinuar, prandaj bëhen agresivë, kur shqiptarët i mbërthen euforia kombëtare, apo ndjenja e përkatësisë. Ata sajues e bënë argatin e dreqit dikur, kur ishim nën pushtimin e Jugosllavisë, pjesa më e madhe e tyre apo e prindërve të tyre ishin spiuj të UDB-së, e quanin vetën jugosllavë, morën zemër kur erdhi administrata e UNMIK-ut. Serbia e Turqia i trimëruan kur bënë demarshe publike të administrata ndërkombëtare, duke denoncuar shqiptarët kinse më euforinë e tyre kombëtare po i nëpërkëmbin serbët e turqit e pa qenë. Ankaraja e Beogradi në të njëjtat valë na denoncuan disa herë në Uashington, Paris, Londër, Berlin e Romë. Të njëjtën luftë kundër shqiptarësisë e bëjnë edhe sot.
Partizanët e kombit të shpifur nuk i pyet askush, nuk janë kurrfarë faktori, janë argatë të mjerë, të tillë ishin edhe në të kaluarën, kryesisht lehin në medie shtetërore e private, ku fatkeqësisht u japin hapësirë, sepse dikush e financon hapësirën mediale të tyre për të krijuar përshtypjen sikur janë shumicë. Synimi i tyre kryesor është shprishja e shqiptarëve, sipas strategjisë ndërkombëtare islamike. Kështu, sipas kësaj strategjie në Kosovë përpiqen të krijojnë kombit monstër “kosovarë” e të pakësojnë shqiptarët, në Maqedoni kanë strategji në bashkëpunim me Turqinë e Serbinë të shkrijnë shqiptarët në turq e myslimanë sllav; në Preshevë, Medvegje e Bujanovc një grusht jeniçerësh shqipfolës çirren si në dëlirë marrëzie për Perandorinë osmane, ndërsa në fakt bëjnë argatin e Serbisë, që ta çorientojnë gjakimin e shqiptarëve për bashkim më Kosovën e për liri kombëtare.
Kur i lexon apo dëgjon marrëzitë e gjysmë analfabetëve se si i qasen teorisë së kombit, rrëqethesh. Ata debatojnë për kombin më të vjetër në Gadishullin Ilirik sikur të flisnin për fise të egra xhunglash, ata nuk duan t’ia dinë se kombet në kuptimin modern janë formuar shumë më herët, ata nuk duan t’ia dinë se kombet artificiale nuk janë të qëndrueshme, do të vdesin më stuhinë e parë, më shprishje të përgjakshme, ashtu si përfundoi kombi myslimanë në Bosnjë e Hercegovinë, ku u vranë mbi 400 mijë të pafajshëm. Kombi maqedonas, i sajuar nga Tito, është shembull i shëmtuar për “kosovaristët”. Kombi i sajuar maqedonas e kërcënon paqen në Gadishullin Ilirik, sepse nuk e gjen vetën, vret e shtyp shqiptarë që të krijojë identitetin e vet, por edhe për të shprishur shqiptarë, duke u bërë presion të deklarohen turq, myslimanë apo sllavë. Nga frika e kërcënimeve nëpër mure “Vdekje shqiptarëve”, në Maqedoni, kanë nis të deklarohen kolektivisht turq ose myslimanë. Askush nuk i kërcënon kur bëhen myslimanë e turq.
Kush janë ata që do të heqin dorë nga shqiptarësia, për hatër të gati një për qind grupimesh aziatike shqipfolëse, për një grusht hoxhallarësh jeniçerë, kur ne nuk hoqëm dorë nga shqiptarësia as në kohën e Titos, megjithëse ushtria serbe e malazeze vrau 50 mijë shqiptarë, nuk hoqëm dorë as në kohën e Rankoviqit, kur policia serbe dëboi mbi 250 mijë shqiptarë në Turqi, nuk hoqëm dorë nga shqiptarësia as në kohën e Milosheviqit, kur Serbia vrau mbi 20 mijë banorë. Si do t’i detyrojnë këta islamisto- sllavë t’i konvertojnë shqiptarët në “kosovarë”: me terror, dëbim apo presion shtetësie?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Dikur pushtuesi otoman dhe serb, pasi i pushtonin trevat shqiptare dhe e shtrinin oushtetin ushtarako-pilicor ne ato treva , ia nisnin ndryshimin e emertimeve ose toponumeve te vendeve te ndryshme , maleve e fushave, lumejve por edhe vendbanimeve dhe ato i emertonin sipas deshires dhe vullnetit te tyre sipas ligjikes …ne te jete si te jete, vetem ashtu si eshte mose te jete..!
  Sot , mendsia e njejte pushtuese ,disa analist , gazetar , drejtues dhe pronar televizionesh, politikan e te tjere, ku kosovarizmi proklamohet nga ata dhe eventualisht mund te prodhoje ndonji rezulltat. Posaqerisht nese jane mire te paguar nga arka antishqiptare andaj dhe i kane hy me shume zell nji pune te piste te ciles mendojne se do ta. qojne deri ne fund…pore ketu ka nji defekt te madh..!
  Gjuha me te culen ata shprehen tregon se jane skajshmerisht te paarsimuar ose, ata kane njihuri siperfaqesore per detyren te cilen e kane pranuar sepse , as vete nuke e dijne se cfare ne te vertet jane duke be perveq se jane te vetedijshem se jane shume mire te paguar…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...