Published On: 15 Dhjetor, 2015

Pse PDK-ja deshi ta rrëzonte edhe njëherë Isa Mustafën nga posti i kryeministrit?

Kadri Veseli shefi i inteligjencës së PDK-së, pasi e katranosi kur tregoi se fajtorin e dinte se kush ishte për gjithë helmin e thithur dhe tollovinë e krijuar në Kuvend nga opozita nëpërmjet gazit lotsjellës, por që nuk kishte ndërmarrë asnjë masë për shkarkimin apo suspendimin e tij, ai bëri një përpjekje të re me deputetët e tij. Duke dashur ta mbyllë tërë këtë krizë politike, me një goditje fatale për qeverinë, ai mblodhi rreth 20 ‘atletë’ të tij nga partia, dhe me ata deshi ta bllokojë miratimin e buxhetit deri në një kohë të caktuar, për t’ia dëshmuar Thaçit dhe Mustafës, se fati i tyre varej nga ai, dhe jo siç pandehin ata, apo të paktën Thaçi se fati i këtij koalicioni është në duart e tij.

Por, rasti i shefit të sigurimit në Kuvend, zbulon se në krizën e deritashme, ishin të përfshirë, edhe Thaçi, edhe Veseli. Kjo pasi mediat zbuluan se Thaçi e kishte mik përkoke, shefin e sigurimit të Kuvendit Fatmir Sheqirin, ndërsa për veprimet e tij dinte me kohë Veseli, si ishe kreu i SHIK-ut, dhe tani si ‘kreu’ i inteligjencës së PDK-së, dhe që gjithashtu e dominon AKI-në, e cila patjetër do të duhej të dinte se kush po e lejonte futjen e gazit lotsjellës në Kuvend, dhe madje kjo ndodhte në mënyrë të papenguar.

Realisht njeriu i parë që ka folur publikisht nga politika për këtë bashkëveprim, ishte deputeti i Vetëvendosjes dhe shefi i grupit kuvendor të saj, Glauk Konjufca, i arrestuar mbrëmë së bashku me katër deputetë të tjerë për shkak të hedhjes së gazit lotsjellës.

Pra, loja e bashkëpunimit PDK-opozitë është e qartë dhe e argumentueshme edhe nga sjellje të tjera që e indikojnë këtë si një selfie e Thaçit duke ngrënë meze me një aktivistë të Vetëvendosjes, pastaj me hezitimin e vazhdueshëm të Veselit për të ndërmarrë masa parandaluese për bllokimin e punës së Kuvendit, dhe se ai është përgjegjësi kryesor për moszbatimin me kohë dhe në mënyrën e duhur të Rregullores së Punës së Kuvendit, për çka shpesh është akuzuar nga deputetë të LDK-së.

Por, kjo situatë nuk e zgjidh krejt pamjen e krizës. Ky është vetëm interesi i përbashkët PDK-opozitë, që konsiston në mosformimin e gjykatës speciale apo Dhomave të Posaçme, interesi thelbor i kësaj krize mbeten për shqiptarët mosrealizimi i marrëveshjeve për demarkacionin me Malin e Zi dhe Asociacionin.

Kështu që shqiptarët duhet të jenë aq të zgjuar sa ta përdorin këtë krizë të shkaktuar për realizimin e qëllimeve madhore ruajtjen e sovranitetit, dhe që nëpërmjet një rizgjimi nacional, ta mbështesin për muri këtë kastë politike, dhe aktorët e krimit të organizuar, përfshirë të vrasjeve politike ti fusin në burg. Shqiptari.eu

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...