Published On: 17 Prill, 2016

Pse Milaim Zeka e don arrestimin e Azem Syles!

 

Ka disa ditë që Milaim Zeka e ka lansuar lajmin për arrestimin e pritshëm të deputetit të PDK-së Azem Sylës, dhe ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, që ndryshe njihet edhe si shtabi i “Rognerit”, hotelit me të njëjtin emër në Tiranë, për shkak se nuk mori pjesë në luftë, por aty qëndroi gjatë gjithë luftës, duke u fshehur dhe duke numëruar paratë.

Sikur mos të ishin këto të fundit, Milaim Zeka, nuk do të kishte pasur shoqëri me këtë grup, por sërish janë ato shkaktare që Milaim Zeka është prishur me shumicën e shtabistëve.

Milaim Zeka, dikur një përkrahës i verbër i tyre, dhe motor propagandistik, sot ka filluar ti kundërvihet, por arsyet nuk janë krejt të qarta. Shumica e opinionit duke se po e mirëpret, si në rastet kur dha lajmin bombastik të listës ‘ofshore’, të arrestimit të komandantëve të luftës në krye me Hashim Thaçin, Azem Sylën e të tjerë.

Por, mbetet pak e paqartë, pse tani i ngutet dhe po kërkon arrestimin pikërisht të Sylës.

Apo është një përpjekje për mediatizim nga vetë Zeka, që përpiqet ta luajë rolin e një strategu media.

Javë më parë, për ditë të tëra opinioni vazhdonte të bombardohej nga mediat se si dëshmitë e Nazim Bllacës janë të pabesueshme, sepse ai ishte një agjent serb. Kjo betejë u nis dhe u zhvillua nga mediat pro PDK-së dhe ‘komandantëve’ të luftës si përgjithësisht po quhen të dështuarit e saj, pra që luftën e kishin për plaçkë e pushte, dhe jo për atdhe e për nder.

Ndërsa, tani ky lajm meqë nuk doli i vërtetë, po del si një lloj apologjie për të shfajësuar pikërisht komandantin e shtabit, Azem Sylën, pasi ai ishte personi që u mor më shumti në mbrojtje po nga këto media, dhe që fushata do të jetë bërë në emër të tij nga njerëz besnik të tij, por edhe nga viktima të tjera të mundshme të ‘proceseve Bllaca’.

Një aspekt tjetër mund të jetë se tashmë Milaim Zeka, ka kaluar në një tabor tjetër, që veç shokët e tij të ‘luftës’ mund ta zbulojnë, sikur ua zbuloi ai listat.

Por, nga Milaimi, opinioni shqiptar pret të rrëfejë edhe të vërtetat e turpshme, ku ai është dëshmitar, dhe këtë duhet ta bëjë sa më parë nëse ai po reflekton për të fituar faljen e bashkëmëkatimeve të tij me ‘komandantët’. SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/qeveria-bukoshi-ua-ndali-ushtarakeve-pagesat-nuk-ia-hiqte-me-as-shpenzimet-e-kosova-ishte-ne-lufte/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...