Published On: 6 Janar, 2016

Pse krekosen njerëzit në Facebook?

Të gjithë e kemi ndonjë moment kur natën vonë e hapim rrjetin social Facebook, duke mos e menduar nëse ky veprim mund të na gëzojë, ose mund të na humb disponimin. Megjithatë, vazhdojmë të shohim se çfarë ka postuar një ish person i rëndësishëm, një ish mik ose mikeshë…por çfarë na motivon të bëjmë një gjë të tillë?

Një teori e re e shfaqur nga ‘Scientific American’ është se sjellja jonë me mediat sociale kushtëzohet nga ‘Attachment Theory’, term i cili për herë të parë u përdor nga John Bowlby, i cili sqaron marrëdhëniet ndërpersonale të njerëzve që janë të lënduar, transmeton Gazeta Blic.
Në përgjithësi ky term është përdorur përmës marrëdhënieve mes foshnjave dhe kujdestareve, por ka arsye të mëdha që teoria të jetë e zbatueshme edhe për njerëzit e rritur, më një fjalë për të hulumtuar interpretimin se si do të reagojnë njerëzit pasi të jenë ndarë nga një marrëdhënie.

Sipas hulumtim, personat e rritur që janë aktiv në Facebook ngjajnë me ‘bebet’ që me padurim presin të kenë vëmendjen e dikujt dhe që kërkojnë më shumë reagime pozitive, transmeton Gazeta Blic. Vuajtjet që shkaktohen nga ndarja, mund të rrisin angazhimin nëpër rrjetet sociale, duke dashur që lëndimin personal ta shtrijnë diku tjetër.
Duke patur parasysh që në këtë formë personi mund të shëndërrohet edhe në voyeur, gjëja më e mirë që mund të bëjë dikush për të shmangur këtë sjellë, është të del offline.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...