Published On: 24 Tetor, 2016

Pse i pëlqen Edi Rama komb-mohuesit:  Ivo Andriç, Emir Kusturica, Goran Bregoviq?  

 

Gani MEHMETAJ

 

A ia kanë thënë Edi Ramës se Ivo Andriçi, jeniçer serb, i lindur në Bosnjë e Hercegovinë nga nëna e babai kroat, e mohoi kombin e vet. Andriç për llogari të Serbisë bëri projektin e dëbimit të shqiptarëve nga territoret etnike (1938). Projektin ia ofroi edhe Titos pas luftës, ndërsa u realizua pas vitit 1945, kur u vranë afër 50 mijë shqiptarë nga Kosova e Maqedonia (1945-48), u dëbuan mbi 250 mijë në Turqi dhe vdiqën nga torturat mbi 10.000 (1955-67).

Komb mohuesi tjetër, Emir Kusturica, mysliman nga nëna e babai, më emrin sipas prijësit arab-Emir, me prejardhje kroate nga Hercegovina, thuhet se para disa vjetësh mori emrin serb Strahinja. Kur ushtria serbe bënte masakra ndaj kombit të tij, ai ia mbathi nga Sarajeva në Beograd, ku u bë zëdhënës i krimeve serbe e i Milosheviqit. Tradhtoi e përbuzi publikisht kombin e vet boshnjak-mysliman në çastet më tragjike. Në Sarajevë e ka të ndaluar të kthehet. Në librin e tij të fundit, të botuar në Beograd,  lavdërohet se si Milosheviçi e ftonte në ndjeja intime familjare. Në këtë libër ka disa fjali plotë urrejtje kundër shqiptarëve të Kosovës, që e kundërshtonin terrorin e Milosheviçit.

Goran Bregoviç, nga babai kroat e nëna serbe, më profesion nacionalist serb, ishte frymëzues e idhull i ushtrisë vrastare serbe gjatë luftës në Kosovë më këngën “Pucaj”. Mohoi tërë jetën kombin e vet kroat. I këndonte kallashit serb që vriste popullatën kroate e shqiptare.

Për këtë këngë shoviniste serbe mori çelësat e Qytetit të Tiranës.

A 5
Loading...
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Skerdi says:

  O Mehmet dhe Muharrem, si guxoni te predikoni shqiptarizem ju?!

  JeniQeri?! Si mos ta mbysin kete komb qe ne shekullin 21, nuk merr mundimin te korrektoje gjuhen?! JeniÇer ?! Ndoshta, Ka qene niveli me I larte I nje ushtari Otoman… Ndoshta stergjysherit tuaj do e kishin zili kete ofiq para se te quanin sternipet terthorazi ” Muharrem”. Nje gje me vjen keq, qe Ndoshta kombi me I lashte I Ballkanit, Ka lejuar, ti perdhunohet gjuha ( AndriQ) dhe prejardhja Pellazgo-Ilire ( Mehmet e Muharrem)

  Me vjen keq “Efendem-içer” qe predikoni nacionalizem…e gjate shekujve e gjysem shekujve Jugosllave keni nxituar te merrni, ne mos ofiqe, por emra Serb e Otoman “nen rrogoz”

  Kryeministri I Shqiperise, Ka pranuar dhe afruar ate qe e e quajme ne civilizimin bashkekohor “Qasje Kulturore “, jo “nen rrogoz, por ballazi, I Ka ftuar keta aritste me “cmime nderkombetare “, te dhena nga juri neutrale ( Ndoshta dhe keta po I akuzoni per kompromis otomano-serb, nuk e di ku arrin imagjinata juaj ) !!! Atehere, me ngelet, te them, qebne emer te fqinjesise te mire, Edi mund te akuzohet vetem per sinqeritet dhe zemer madhesi politike dhe kulturore, pertej cinizmave mediokre Ballkanike…

  Nqs lideret e there Ballkanike, nuk ndjekin kete shembull, do gjykohen nga historia siç ju takon!!!

  P.S : E dime qe do ju dilni ne mbrojtje, per hater te “atdhetarizmit tuaj!!!”

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. m.muharremi says:

  Per arsye te se kaluares se tije kriminale ne ish mbreterine serbo-kroato -sllovene ne jugosllavine e vjeter tani ,ne jugosllavine e re te kriminelit Tito ,Ivo Andriq duhej te rehabilitohej ne cdo kusht andaj ,kryekrimineli Tito u mendua dhe u mundua duke perdorur edhe autoritetin e tij dhe pgoi para te majme qe krimineli Ivo Anfriq te merre qmimin NOBEL per veper letrare te rromanit ” URA MBI DRINA ” gje edhe ndodhi me 1961 ne menyre qe Tito te mose komprementohej pse ne jabinetin e tij presdencial e mbante nji gjakatar gjakeftohfte
  Kete fakt z.Edi Rama , si njeri shume i lexuar duhej ta kushte mesuar por ,ne takimin e tij me kr.ministrin serb Vuciq tregoi se nuke kishte sens politik dhe njohuri per veprimtarine kriminale te nobelistit Ivo Andriq.
  Goran Bregoviq dhe rrugaqja Lepa Brena ( myslimanja Fahreta ) gjate vitit te mobilizimit serbo- shovrnisteve antishqiptar ,ne nji rrok – koncert ne Beograd me 1998 tubuan 1 miljin serb ku thirren haptas dhe publikusht marrshim drejte Kosoves dhe prerje kokash te shqiptareve.Ishte e mjerueshme ti shikoje ne tv ato scena dhe ovacione srebe deri ne delirij dhe ekstaze pse shqiptareve do tu preheshin kokat.
  Emir Kusturica nji bandit i nentokes boshnjake nga Sarajeva , e instaloi kengen qetnike ne filmin ” Marshi buze lumit Drina ” sipas kriminelit dhe vepres kriminale te Ivo Andriqit per te cilen ai u dekorua me qmimin Nobel
  Dhe krejt ne fund , per ta perfunduar …
  “…njerzit e kqij bejne vepra te kqija , edhe per faktin , se njerzit e mire rrijne duarkryq ”

  EDMOND BRUKE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...