Published On: 11 Tetor, 2016

Pse i bëjmë të vuajmë fëmijët tanë me emra arab?

 

Gani Mehmetaj

Në Sheshin Nëna Terezë, në Prishtinë nëna e re me shami arabe në kokë, i drejtohej shqip çunit të vet: “Muhamet, hajde këtu”.  E pashë me habi çunin me veshje moderne, kisha menduar që ky emër u shua para 50 vjetësh. Nëna e re e çuni më dolën nga pikëvështrimi, por me mbeti shija e hidhur e një kthimi decenie prapa. Në kohën e sotme kur pjesa dërmuese e fëmijëve tanë pagëzohen me emra shqiptarë, apo perëndimor, emrat turk e arab, mbetje e mendësisë skllavëruese të pushtuesit mizor, i ndeshim tepër rrallë. Disa thonë se po shpeshtohen në periferinë e varfër. Përkundër këtij fakti prapë janë të rrallë.

Më ka rastisur që ndonjë studente a student me nofkat Meri, Zizi, Hani  a Marjano, kur i ftoja më listën zyrtare të fakultetit më dilnin Mejreme, Azize, Hanumshahe a Muharrem. Si ua shqiptoja emrin, ndërsa kërkoja fytyrat, nisnin qeshjet e studentëve të tjerë, përderisa Mejremja ngrihej më turp. “Ç’ka këtu për t’u qeshur?”, u drejtohesha me rreptësi atyre që qeshnin, kurse Meri-Mejremja me thoshte” profesor qeshin më emrin tim!”  Nën buzëqeshjen e shokëve niste të më rrëfehej: “Më kanë pagëzuar më emrin e gjyshes për ta përtërirë. Por unë po e urrej këtë emër e jo gjyshen”. Vajza që e ndjente vetën fatkeqe më tregonte edhe peripecitë e ndryshimit të emri në ofiqari. Tjetra sikur të hapej Kutia e Pandorës druante se do të acarohej më prindër si ta ndryshonte emrin nga Hanumshahe në Rita (sipas idhullit të saj Rita Ores) , megjithëse ishte këmbëngulëse se me t’u pavarësuar do ta ndryshonte emrin patjetër.

Sipas raporteve të gazetave e portaleve, në Kosovë mijëra djem e vajza, po edhe burra e gra të moshës mesatare, e ndryshojnë emrin ose mbiemrin turk a arab më emra shqiptarë apo perëndimor. Shtypi shkruante edhe për vështirësitë administrative, madje edhe për ndonjë arrogancë primitive të ndonjë zyrtari islamik si në Vushtri, bie fjala, që ua refuzonte ndryshimin e emrit e të mbiemrit. Mirëpo, derisa ta ndryshojnë emrin arab e turk më ndonjë emër shqiptar a perëndimor, këto vajza e djem vuajnë shumë, sepse i përqeshin në shkollën fillore, tallen në shkollë të mesme, i nënçmojnë në fakultet. Ato kompleksohen e stresohen tërë kohën. As kur nisin karrierën profesionale nuk kalojnë më mirë. Janë të kompleksuara e të stresuara tërë jetën.

Vuajtjet e situatat e pakëndshme do t’u shpeshtohen kur të nisin udhëtimet jashtë shtetit nëpër aeroporte, dogana, pika policore etj. Këto peripeci i kam kaluar qindra herë me emrin e mbiemrin tim beduin.

Emri turk a arab nuk e shpreh mendësinë e shqiptarit. “Të dukem unë si arab”, me tha i mllefosur një student imi me mbiemrin arab. “Jo” i thashë, “por ka ilaç edhe për këtë”, u përpoqa t’ia sugjeroja ilaçin që ta shëronte mllefin. Më vonë mësova se ai e shqiptarizoi mbiemrin.

Disa herë më ka rastisur edhe në shtetet arabe që të skandalizohen kur ma shqiptonin emrin tim beduin e mbiemrin anadollak. “Por ti nuk je si ne. Pse e ke emrin tonë”, me thoshin jo një herë. Asnjëherë nuk arrija t’ua sqaroja si duhet, sepse prapë nuk më kuptonin. Nuk dija t’i sqaroja marrëzitë e prindërve tanë më këto pagëzime të çoroditura, megjithëse shumë nga bashkëmoshatarët e mi, shokë të shkollës fillore kishin emra shqiptar: Arbnor, Dukagjin, Dardan apo Ilir.

 
Displaying 20 Comments
Have Your Say
 1. Altini thotë:

  I menderuari profesor!
  Para se te etiketosh shamite e besimtareve me termin “shami arabe”, hidhi nje sy shamise se nenes, apo gjyshes tende e ne vazhdim.
  Ishin pikerisht gjysherit e tu muslimane qe e ruajten identitetin shqiptar brez pas brezi ne Kosove e mbare Shqiperine.
  Ndersa ju as qe i afroheni patriotizmit shqiptar.
  Problemi i Kosoves nuk qendron tek emrat islame, shamite, apo praktikat islame te popullit te kosoves, por tek korrupsioni, papunesia, strukturat paralele te serbeve, shitja e truallit te Kosoves serbeve e malazezeve, kthimi i shkollave shteterore te prishtines ne shkolla jezuitesh etj, etj, per te cilat ju dhe ‘patriotet’ e biçimit tuaj heshtni dhe nuk thoni asnje fjale.
  Mos harroni se dëmi me i madh shqiptareve u ka ardhe nga perendimi, qe na copetoi dhe roberoi ne formen me te keqe.
  Prandaj, nqs vertete e doni Kosoven dhe Shqiperine, mos luftoni islamin, por luftoni fenomenet e keqija qe sjellin degjenerim dhe shkaterrim te popullit tone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)
  • gani thotë:

   Nuk e etiketova fare shamine arabe, thashe qe eshte arabe. kaq. Sepse shqiptare nuk eshte. Nena dhe gjyshja ime kishin veshje shqiptare te Rrafshit te Dukagjinit, nuk pate shami arabe. Prandaj e ruajten traditen shqiptare. Kete veshje e kishin shqiptaret katolike e myslimane. Plisin e tirqit i mbanin burrat. Sikur te mos na shpetonin Perendimi me 1999 ti dhe une do te bridhnim neper bote me strajce lypsaresh ne dore. Behu falenderues ndaj Amerikes e Evropes, mos u be bukepermbyses se na vret Zoti.Kur nuk keni argumente ju mbeshtetesit e ri te islamit, perpiqeni t’ua mbyllni gojen kritikave me cilesorin islamofob.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)
 2. xheki thotë:

  jam dakord me Elmane emini ,dhe shoku professor nese emni yt nuk te pelqen ndro esht shum thjesht

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)
 3. Zana thotë:

  Eshte ose s’eshte me rendesi emri…..gjithmon e kam menduar kete.Gjithmon e kam menduar se femiju kur lind nuk zgjedh,as kohen, vendin, prinderit e as emrin.Por sikur te sillej nje ligj qe femija kur ti bej 18 vj.te organizohej nje ceremoni rasti{si feste te jete]ku ai do te riemerohej sipas zgjedhjes se vet dhe te quhej “festa e riemerimit”, ku ai mund ta mbaj ose ta ndryshoj emrin.Per kete ide kam menduar te shkruaj nje roman,dhe ndoshta e bej.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(3)
 4. sami thotë:

  Inderuari prof ka te drejt sepse emrat Ilir jan emrat perendimor sama larg arabve turqve e pakistanezve gjithashtu duhet eliminuar mulla osmanat dhe krejt hoxhollaret qe anojn kah arabizimi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(5)
 5. Hetem Seiti thotë:

  Nuk ju njoh fare kush je por analize me te drejte se kjo qe beni nuk kam lexuar asnjehere, Kombi qe humb kulturen nga rrjedh eshte i destinuar te shuhet. Eshte shume alarmante ky shqetesim qe ngre artikullshkruesi. Popull shqipetar zgjohu dhe gjej identitetin tend ILIR qe e ke humbur nga pushtuimi me mizor qe ka pesuar ndonje kombe ne bote. Ndaloi gjuhen e shkruar per 500 vjete dhe shiko pasojat, lexo dhe disa mendime ne kete rrjete shoqeror qe e quajne krenari se ruajne emrat qe i kane trasheguar nga gjyshet dhe stergjyshet analfabete jo per faj te tyre po per faj te historise kriminale qe ka kaluar kombi jone. Ju pershendes i nderuar artikullshkrues.
  Me respekt H.Seiti, USA

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(3)
 6. Burim thotë:

  Nje dite ne sheshin Zahir Pajaziti nje grua gjysemlakuri e thiri nje djale te voge Franqesko djali im eja? Se pari u habita me ate gjysemlakuriqesine e asja te shtuquajture nene se si ka mundesi nje nene te “vishet” ashtudhe e dyta qe me çuditi ishte emri Franqesko!!!! Edhe Shqiptar edhe Franqesko!!!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(6)
  • Po shpejt e shpife kete peralle. Ne Prishtine s’ka fare emra Franceska. Sipas teje grate me shami arabe qenkan nena te mire,kurse nenat shqiptare,sipas teje gjysme lakuriq qenkan nena te keqia. Cfare deformimi i mendjes.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
 7. I.Bajraktari thotë:

  Prof. Ka të drejtë si pasë mendimit tim ,
  Gjëratë duhet kapurë nga themeli, nese jo? Gjitmone do të jemi jo vetëvetja!pse reagimetë vijnë nga “fetaretë” nuk kerkon askush te mos jesh feter por prezentimin ta keshë kombëtar.e pastaj po të pyti kush për fenë pergjigju .
  Cdo shqiptar me emer JO shqiptar, në heshtje emri prezenton se nga vije?!Ketë po flasë nga provoja e jetes, me prezentiminë e emrit jam pytë? Jeni nga Tuqij apo ndonjë shtetëar arab !!PSE duhët te ndodhë kjo?! Per ketë flete profesori , jo se cfar feje i preketë ai- ajo .apo ju👈👉👇

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(5)
 8. Elez Hajdari thotë:

  O”nore De Balzak thot :,, Askush nuk ka mundsi me kap hijen e vet per fyti e me perplas per Toke.” Ky njeri i madh nuk e ka pas per qellim hijen qe ta krijon prizma e drites por hijen q eti ja krijon vetes sate. Prandaj profesor kape hijen tande per fyti e perplase per Toke se mbrapa qenke me shekuj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(8)
 9. Elmane Emiri thotë:

  Unë do të reflektoja në diqka që është më e rëndësishme se kjo: edukimi i shoqëris sonë!. Në vend se të shkruhet e diskutohet se si quhet ai ose ajo, e të kritikohet emri apo mbiemri, do të ishte shumë më mirë, ju si profesor të koncentroheni e të punoni me edukaten e fëmijëve tonë duke i mësuar që mos të përqeshin asnjëlloj emri, race apo religjioni. Të mësohen fëmijët tonë të pranojnë individin përkrah vehtes ashtu siq është. Kjo që keni shkruar sjell përqarje në mes rinisë sonë. Nuk është me rëndësi emri, se sa është me rëndësi personaliteti i njeriut. Me përqeshje, ngacmime të njëri tjetrit si për shkak të emrit, dukjes, fesë, racës apo nacionalitetit, ju si profesor duhet të punoni me këtë dukuri tek ne shqipëtarët, e jo të hidhni përgjegjësin nga vetja tek prindërit. Të edukoni nxënësit apo studentat që mos të nëcmojn askënd. Po punuat me këtë dukuri atëhere nuk do të kishte turp Mejremja e të tjerët për emrin e saj! Kam emër arab, por jam 100% shqiptare, e kët më mësuan prindërit e mi Aliu dhe Mehdija, e jo ju z.profesor! Përshëndetje nga Elmane Emiri.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(10)
 10. Mister Rudi thotë:

  Komunizmi, semundja e pasherueshme, i ka lene disa veta totalisht invalide. Nuk ka rendesise cfare feje eshte tjetri, apo ateis. Komunizmi sllavo- bolshevik eshte akoma me i rrezikshem. Ai jep urdhera, ben definicone,cakton linja, vendos kultura, vlereson dhe zhvlereson sa majtas djathtas.Ne komunizem nuk ka kurre liri mendimi, shprehje, levizjeve, fe, rrace, dhe prejardhje etnike. Por Komunizmi ka harruar se i ka ikur boja. Ne e dime qe komunistet jane pedere, qe e kthejne sumen nga fryen era,por jo krejt bota jane ashtu. Majkell Heart ne librin e tij te famshem, 100 njerzit me te famshem ne Historine Njerzmit ka vene. Muhammed Mustafane- Si Njeriun me pikepamje paqesore, qe armata e tij sot ka kaluar biljonin. Mjere Ganite e Xharrovitet ku kane ngelur- te Ura me tre Harqe. Tung.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(10)
 11. Çun Muja thotë:

  Te pergezoje per shkrimin.
  Une e kam pasure emrin Nijazi Muji por meqe isha jo i kenaqure me emrin Persian , në moshen 48 vjeware ndrrova emrin dhe mbiemrin ne Çun Muja , dhe tani jame shume i lumture dhe te kater femijet e mi i pagezova me emra shqip!!!!
  I ftoje te gjithe ata qe me te vertete ndihen Shqiptare ta bejne te njejten gje sa me pare!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(7)
 12. esat thotë:

  zoti professor vetem ne vendi tone ndodhin keto abuzimi me emrin askush ne vendet perendimore nuk te thote very emrin keshtu apo ashtu ne shkrimintuah ka tendence te theksuar islamofobe nuk shkruan per emrat gorge apo sten kledi joel apo shume emra te tjere qe nuk kane lidhje fare me emrat shqiptare po pse emir qeka kryesorja apo kapaciteti dhe dija e nje personi meruni me mire me me problemet e arsimit dhe edukimit se lene per te desheruar kur rinia me shumice eshte kthyer ne alkol droge dhe prostutucion lerine njerezit rehat se I zgjidhin vete emrat e tyre

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(6)
 13. Muhamet thotë:

  Jam shumë krenar me emrin që ma vunë prindërit BABAI e i dashuri prof. një gjë mund të them se secili person e ndreq emrin e tijë me kulturen dhe sjelljen e tijë,vetëm ta kujtoj që kemi shumë emra Arab apo Sllave Shqiptar që gjatë historis ata e kanë ngritur dhe ruajtur emrin e tyre që edhe Historija sot e kesaj dite shkruan për ta.I Nderuari Prof.mos u mundoni me fut përqarje mes popullit Shqiptar,sipas shkrimit tuaj me vjen marre qe ka profesora të till e sa për popujt e Evropes nuk kam degjuar deri me tani ndonjë ofendim nga ana e tyre për emrat tonë keto ndodhin vetëm te ne shqiptaret me vedije të ult sikur jo Prof. i nderuar Gani.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(31) Nuk Pelqej(21)
 14. Gezim thotë:

  E keqja jone , ne kete situate eshte qe nuk krijojme shoqata te cilat edukojne dhe informojne masat popullore me te shkuaren tone te lavdishme, me armiqte , aleatet , rilindasit.Por , me sa po kuptoj , paraja , si kudo ne bote , po luan nje rol shume negati. Flas per investimet arabo-turke.Ketu , qeveria duhet te jete me largpamese,sepse kur ata kujdesen vetem per menyren e pasurimit personal , mbyllini syte duke lejuar nje rryme fetare e shpirterore qe bie ne kundershtim si me te kaluaren tone , si me aspiratat e sotme , gjithashtu edhe me Europen tone , ne te cilen bejme pjese.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(6)
 15. Real_time thotë:

  Redaksi e nderuar, me keso lloj shkrimesh destruktive, qe ndjellin perqarje mes popullit tone, po hyni ne listen e portaleve islamofobe, dhe po i largoni lexuesit nga vetja, lereni popullin rahat, miruni me hajnite, korrupcionin, krimin shteteror ndaj popullit qe cdo dite e hasim ne perditshmerine tone, emrin eshte dicka shume personale dhe shume private,…shkrimet e tilla duhet injoruar nga ana juaj,…pjesa e fundit e shkrimit ne menyre shume te thjeshte verehet qe eshte nje e pavertete, tani populli eshte i shkolluar, nuk han dushk per gogle thone nje fjale popullore,…eshte fare lehte te dihet e verteta, nje statistike e thjeshte ne komunen e Prishtines tek regjistrimi i te posalindurve, mund t’a merrni informaten se cili emer eshte me i perserituri tek femijet me vitin 2012, 2013, 2014 dhe 2015.
  Kaq per sonte

  B.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(10)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...