Published On: 11 Janar, 2016

Pse Hashim Thaçi nuk duhet të zgjidhet president i ardhshëm i Kosovës..!?

rexhep

Shkruan: Rexhep ELEZAJ

Unë, autori i këtij shkrimi, politikanët dhe udhëheqësit e Kosovës i mbaj në mend që nga viti 1970, e deri kur Hashim Thaçi, erdhi më vota të vjedhura në pushtet, dhe sot e them më përgjegjësi të plotë morale dhe kombëtare, se Kosova kurrë nuk ka pasur një udhëheqës politik dhe shtetëror më të keq dhe më të dëmshëm se H. Thaçin, njeri i pa arsimuar sa duhet, karrierist i sëmurë, i dyshimtë dhe shumë i përfolur për vepra kriminale në mjetet e informimit vendore dhe ndërkombëtare, madje edhe pro-serb, i cili ia ka kaluar edhe Ali Shukriut..!?
A nuk qëndron fakti se H. Thaçi dhe bashkëpunëtori i tij më i ngushtë, Xh. Haliti, në vitin 2004/2006 janë akuzuar më emër dhe mbiemër në raportet sekrete të KFOR-it dhe BND-së gjermane, se kanë qenë bosat e krimit të organizuar në Kosovë, gjatë dhe pas luftës, siç thuhet aty?! Dhe, ato raporte më urdhrin e këtyre dy “bosave” nuk janë publikuar kurrë në mediet kosovare, ku pranë akuzave konkrete e vazhdoi luftën për pushtet më metodat tipike staliniste-enveriste, duke i vjedhur votat e qytetarëve si dhe duke e mashtruar popullin më premtime boshe, vetëm për t’u ngjitë në krye të shtetit më 2007. Pra, vetëm një vit pas vdekjes së presidentit historik, Dr. Ibrahim Rugova !
Sepse, siç e cekem, qëllim kryesor e kishe marrjen e pushtetit në emër luftës çlirimtare si komisar politik i UÇK-së, duke keqpërdorë marrëzisht dhe pa fije turpi emrin e komandantit legjendar Adem Jasharit..?!
Populli nuk hanë barë, sepse qysh nga Konferenca e Rambujesë e kishte shumë të qartë se H. Th. nuk e kishe për qëllim kryesorë çlirimin e Kosovës, por pasurimin personal dhe familjarë, fakt të cilin a ka thënë troç para më shumë se një viti prokurori ndërkombëtar amerikan, Clint Williamson, në raportin e tij për hetimet ndaj krimeve të disa udhëheqësve të UÇK-së gjatë luftës, “se disa komandantë nuk kanë luftuar për çlirimin e Kosovës, por vetëm për t’u pasuruar në emër të saj..”!?
Në anën tjetër, çdo mëngjes në Kosovën e pas luftës filluan të binin kambanat e alarmit, se vendi i shqiponjave kishte zënë gradualisht të fundosej në një humnerë të pafund, për shkak të hajnive, plaçkitjeve, uzurpimeve pa leje të pasurive të saja shtetërore dhe shoqërore, nga një kastë mafioze dhe tinëzare e cila më vota të vjedhura më vonë do instalohej në krye të shtetit, por që syri bilurë i popullit i regjistronte më përpikëshmëri sjelljet dhe dëmet kapitale që po ia sillte në vazhdimësi Kosovës dhe të ardhmes së saj evropiane, sidomos që nga marrja e pushtetit më 2007 dhe deri më sot..!?
Sa e sa artikuj, emisione televizive, analiza dhe debate janë bërë, shkruar dhe publikuar gjatë viteve të fundit rreth dyshimeve, hajnive dhe dëmeve që iu ka bërë buxhetit dhe ekonomisë së Kosovës kjo kastë në pushtet e udhëhequr nga H. Thaçi, ku gazetarë, politikanë, analistë dhe intelektualë e kanë akuzuar hapur për krime, hajni, korrupsion dhe vepra antikombëtare pushtetin, por ai bashkë më bandën e tij, vazhduan rrugën e mallkuar të djallit, duke mos e dëgjuar kurrë zërin e popullit i cili çdo ditë po varfërohej më shumë, deri edhe në shkallën e skamjes ekstreme, ku mijëra familje shqiptare nuk kishin më me çka t’i ushqejnë fëmijët e tyre..!? Pra, hendeku dhe linja dalluese midis dy klasave ekstreme që po krijoheshin në Kosovë, asaj kapitaliste (mafioze) dhe e të varfërve shumicë, tregonte qartë bizaritetin e sjelljeve harbute ndaj popullit të grupit mafioz i njohur më emrin “PRONTO” , se për ta nuk kishte as Zot, as popull, as atdhe, as liri, as pavarësi, por kishte vetëm ego dhe shpirt katran brenda qenies së tyre lakmitare dhe të pangopshme më pushtet dhe pasurim marramendës brenda natës..!?
Dhe, krejt këto sjellje të mbrapshta i bënin sipas filozofisë vrastare dhe antishqiptare komuniste-staliniste-enveriste, gjithnjë sipas logjikës së tyre gllabëruese, se Zoti të gjitha pasuritë e Kosovës dhe vetë popullin e paskësh pas krijuar vetëm për H. Thaçin dhe luksin personal të tij dhe shokëve të ngushtë, në stilin; “punë e madhe, populli le të vdes, më rëndësi është që ne të pasurohemi dhe të bëjmë jetë luksoze..”!?
Por, mos pandehni kurrë, ti H. Thaçi bashkë më grupin e degjeneruar “PRONTO”, se sjelljet dhe veprimet tuaja anti-popull, anti-Kosovë dhe antikombëtare, populli shqiptar dhe heroik nuk do t’ua falë kurrë në historinë e tij tragjike, sidomos lojërat dhe krimet që i keni bërë në emër të popullit dhe luftës çlirimtare të UÇK-së..!?
Dhe, a nuk e morët pushtetin më forcë, pra më vota të vjedhura më 2007, 2010 dhe më 2014, fakt të cilin e dinë gjithë shqiptarët si dhe faktorët ndërkombëtarë, të cilin deri më sot po e mbani përmes forcës policore, pa i dëgjuar kurrë hallet e popullit, sepse përmes shërbimit tuaj sekret dhe famëkeq, SHIK-ut, popullit ia futët frikën në palcë të ashtit, për t’i grabitur kështu postet më kyçe udhëheqëse të Kosovës, të gjitha fabrikat dhe asetet ekonomike, që nga posti i krye parlamentarit, kryeministrit, drejtorëve të KEDS-it, PTK-së, Aeroportit e deri tek referenti më i vogël komunal..!?
Koalicioni juaj më LDK-në ishte vetëm sa për t’ia “lënë këmbët e arushës në dorë” kryetarit të saj që ju të mos akuzoheni për tradhti kombëtare për ato dy marrëveshjet e tradhtisë së madhe kombëtare, të cilat kanë qenë të përgatitura nga vetë H. Thaçi dhe grupi “Pronto”, në krye më Adem Grabovcin e famshëm, që të amnistoheni nga Brukseli për akuzat e mundshme që do pasojnë pas disa muajve nga gjykata speciale. Bile, këto akte të dëmshme antikombëtare, siç pëshpëritët në popull, i keni bërë më mizorisht se sa vetë regjimi kriminal i Millosheviçit (1989-1999), ngase flitet për shuma marramendëse eurosh që i keni përvetësuar nga buxheti i taksapaguesve tanë të varfër deri në ekstrem..!?
A mos ishin gjitha këto ambicie pak si shumë të mëdha, z. Thaçi, të cilat verbërisht të çuan drejt fronit sundimtar më sjellje tejet të vrazhda prej mini-diktatorit dhe Kosovën gradualisht po e ktheje në një Kolumbi të re në Ballkan, më Salvador Alenden e ri në krye të saj, por më emrin Hashim Thaçi, i cili duke u shitur në popull si Ismajl Qemajli i dytë, bënte pazare më dreqin e mallkuar vetëm që të shndërrohej në monark dhe Car Llazar të Kosovës hashimjane..?!
Por, deshi Zoti dhe brenda PDK-së krisi “pushka e parë” çlirimtare, kur vetë sekretari i saj i përgjithshëm, dhe ç’është më e mira nga posti i kryetarit të Parlamentit, pa një pa dy, tha një ditë kur edhe atij i erdhi thika në fyt nga ti; “unë jam kryetar i Parlamentit, por më vota të vjedhura..”, dhe, që nga ai çast u duk sikur në Kosovë lindi dielli i lirisë së dytë mu në mesditë, sepse nga njeriu dhe bashkëpunëtori yt (juaj) morët grushtin më të rënd nga “Jakupovski”, ti dhe klani i juaj i ashtuquajtur “PRONTO”, më vërejtjen se duhet ta ndërprisnit turrin e vjedhjeve, se interesat e vendit i keni shitur tek Serbia fashiste, dhe se populli nuk iu duron më, po sikur të ishit ju të gjithë “Georg-Washingtona”..!?
A nuk ka mjaftuar vetë fakti për të dhënë dorëheqje nga të gjitha postet politike dhe shtetërore, kur para një viti e gjysmë në mënyrë kategorike katër partitë opozitare refuzuan për gjashtë muaj rresht më hy në koalicion qeverisës më ty dhe partinë tënde klienteliste, por më hilet dhe kopilinë tuaj dinake arritët ta shantazhoni njeriun, i cili më ndihmën më përkrahjen tënde erdhi në krye të LDK-së, dhe i cili nga frika jote u detyrua të bëjë koalicion qeverisës më partinë tuaj autokratike. Përndryshe, po mos ta tradhtonte keq “VLAN-in”miku yt i ngushtë, sot do ishe(it) në opozitë dhe shumë afër shuarjes së karrizmës tënde të ndërtuar mbi meritat e tjerëve si dhe e ngritur mbi kërcënime dhe premtime të rrejshme, vetëm për të mbetur i përjetshëm në pushtet. Këtë e tregon qartë edhe vendimi i Gjykatës kushtetuese për zhbërjen e “V-LAN-it”, përmbajtja e të cilit ishte po sikur i njëjti vendim të ishte shkruar në kryesinë e partisë tuaj..?!
Ndërsa, për periudhën e qeverisjes tash e një vit PDK-LDK, mjafton të theksohet vetëm fakti, se aktor dhe arbitër kryesorë i ngjarjeve politike në Kosovë si dhe shkaqeve të revoltës së opozitës dhe shumicës së popullit kundër nënshkrimit të dy marrëveshjeve antikombëtare, asaj më Serbinë fashiste për Asociacionin e komunave serbe “Zajednicën” dhe asaj për Demarkacionin më vijën kufitare më Malin e Zi, ishe ti vetë, Hashim Thaçi dhe askush tjetër. Meqë rast shteti dhe sovraniteti i Kosovës u rrezikuan dhe ende është në rrezik, vetëm për shkak të egos dhe inateve ndaj A. Kurtit, duke mos lëshuar pe ndaj opozitës për dialog, pra që më çdo kusht ta mbani pushtetin fund e krye diktatorial dhe antidemokratik..!?
Por, për ta ofruar dorëheqjen, po të kishe pasur vetëm një çik moral politik dhe kombëtar, do kishin mjaftuar dy dështimet personale si ministër për punë të jashtme, ai për mos anëtarësimin e Kosovës në UNESCO si dhe tjetri për mos liberalizimin e vizave, e që ishin arsye të forta për dorëheqjen tënde të pa revokuar..!?
Prandaj, gjitha këto fakte të pa mohueshme të cekura deri këtu, si dhe shumë të tjera që nuk u përmendën këtu, janë arsye dhe shkak i mjaftuar që populli dhe Kuvendi i Republikës së Kosovës të mos lejojë në asnjë mënyrë zgjedhjen tënde në postin e presidentit të vendit, sepse nëse nuk e keni ditur, shtetin nuk e mbajnë dhe nuk mund ta përparojnë hajnat dhe karrieristët e regjur, sikur që jeni ju, por vetëm idealistët dhe patriotët e flaktë..!!

P.S. Shkrimi është i përpunuar dhe i shkurtuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...