Published On: 1 Prill, 2016

Pse Hashim Thaçi do të gëzohej aq shumë sikur edhe Nikoliqi ta “bekonte” për President të Kosovës!?

Prof.Dr.Mehdi Hyseni

Barometri diplomatik

*** Sikur të kishte qenë gjallë heroi dhe komandanti legjendar UÇK-së, Adem Jashari, Hashim Thaçi, kurrë, nuk do të kishte qenë as kryeministër, as president e as nuk do t’iu kishte dhënë rasti, që për inaugurimin e tij si president i Kosovës, ta thërriste presidentin e Serbisë, Tomislav Nikoliq, e, as të lidhte dhe nënshkruante pakte me Serbinë për themelimin e Srpska zajendicave në Kosovë.

*** Hashim Thaçi ka deklaruar: “I gëzohem ftesës që do t’ia dërgojë kryetarit Nikoliq”!!! (http://ripost.net/zeri-info/73664/prishtina-ka-ftuar-nikoliqin-ne-inaugurimin-e-thacit/./30 mars 2016).

O, “fakir” gëzohu kur të vijë presidenti i Amerikës, Barack Obama, jo Nikoliqi dhe Putini, sepse këta të dytë po luftojnë, që Kosovën ta rikthejnë nën Serbinë kolonialiste (1912-1999)!
Po, ti “thirre”, por mos iu gëzo, o i gjorë ardhjes së Nikoliqit, as të Sheshelit në Kosovë, sepse tërë bota mund të ndryshojë për të mirë, por serbomëdhnjtë fashistë dhe Serbia gjenocidale, kurrë nuk do të pësojnë metamorfozë, kur është fjala për demokratizimin e saj; për politikën e saj ndaj shteve fqinje, si dhe, kur bëhet fjalë për njohjen e lirive dhe të drejtave, si dhe të identitetit kombëtar dhe shtetëror të shqiptarëve dhe të Shqipërisë Etnike në Ballkan.

Ata që janë shqiptarë normalë, bir shqiptari si heroi Adem Jashari, Adem Demaçi, Isa Boletini, Azem Bejta, Hasan Prishtina, Ismail Qemali, Abdyl Frashëri, Avni Rrustemi…etj., as në ëndërr nuk do t’u shkruanin ftesa, as nuk do t’u “gëzoheshin” vizitave formale ose joformale të nikoliqëve, sheshelëve dhe milosheviqve në Kosovë, e, jo të “gëzoheshin” sikur Hashim Thaçi, thua se shkjet ia kanë “zemrën në grusht”, çdo gjë po u “ varka” prej tyre, madje edhe gëzimi dhe buzëqeshja e shqiptarëve, me rastin e inaugurimit të tij si ndonjë presidenti të Kosovës!?
Çfarë absurditeti dhe naiviteti politik ky, po, edhe sikur Serbia, ta kishte njohur Kosovën, asnjë shqiptar, nuk do të kishte pasur arsye, që t’i gëzohej pjesëmarrjes së presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliq në inaugurimin e ndonjë presidenti të Kosovës. Arsyen, e dimë të gjithë, për shkak të gjenocidit të fundit serb në Kosovë (1989-1999).

Pse, a, pa pjesëmarrjen e kriminelit çetnik serb, Tomislav Nikoliq, nuk po iu “bëjka kabull fronzimi” në postin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit të cilin në Kuvendin e Kosovës e kanë votuar deputetët e LDK-së, të PDK-së, të Lista Srpska, si dhe të disa minoriteteve, JO OPOZITA PARLAMENTARE SHQIPTARE. Në këtë rast, është shkelur parim demokratik, ligji dhe Kushteta e Kosovës, sepse zgjedhja e tij, është bërë PA VOTËN e OPOZITËS sikurse në sistemet njëpartiake totalitare komuniste (1945-1990).

Si është e mundur që ky shqiptar dikur komandant i UÇK-së, që kinëse luftonte kundër hordhive paramilitare dhe ushtarake të çetnikëve fashistë barbarë, të ndërsyerë nga ideologët, nga mbështetësit, nga urdhërdhënësit, nga financuesit, nga drejtuesit dhe nga komandantët e tyre : Slobodan Milosheviq, Vojislav Sheshel dhe Tomislav Nikoliq etj., sot, ta ndjejë vetën aq “ i gëzuar”, pse i ka bërë ftesën presidentit serb Tomislav Nikoliq, të marrë pjesë në ceremoninë solemne të shpalljes së tij, president i Kosovës!?

Me këtë shërbim të vullnetit të mirë, të respektit dhe të nderimit të presidentit Tomislav Nikoliq, Thaçi ka bërë gabim fatal, sepse Nikoliqi i ka demantuar të gjitha deklaratat e rreme të deritashme të Hashim Thaçit, të Edita Tahirit dhe të Enver Hoxhajt se gjoja “Serbia de fakto dhe de jure e ka njohur Kosovën”.

Ja, pse presidenti serb Tomislav Nikoliq e ka refuzuar ftesën e Hashim Thaçit (edhe pse ky me Isa Mustafën kanë pranuar dhe nënshkruar themelimin e Srpska zajednicës në Kosovë, më 25 gusht 2015 në Bruksel): “ : Kosova s’është shtet, nuk marrë pjesë në inaugurimin e Thaçit, sepse ai shtet nuk ekziston sipas Kushtetutës Serbisë dhe të Rezolutës së Kombeve të Bashkuara 1244/10/06/1999”.( http://www.kosova-sot.info/lajme/89679/nikolic-kosova-s-eshte-shtet-nuk-marre-pjese-ne-inaugurimin-e-thacit/).

Mirëpo, ky simulim politik, edhe në këtë rast, është plotësisht i gabueshëm, sepse Thaçi, nuk do të duhej t’i bënte kurrfarë ftese presidentit serb Tomislav Nikoliq, duke qenë se Serbia nuk e njeh Republikën e Kosovës. Prandaj , ky simulim politik infantil dhe absurd nuk “pi ujë” në asnjë kuptim qoftë moral, kombëtar, politik, diplomatik a juridik se gjoja edhe për Serbinë “Kosova është shtet me vete”. Mirëpo, as Serbia e as Rusia nuk e njohin shtetësinë e Kosovës së pavarur (17 shkurt 2016).

Gjithashtu, Hashim Thaçi ka harruar, që në të njëjtën kohë, t’i dërgonte një ftesë, edhe presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, sepse presidenti serb pa pëlqimin e presidentit Putin, nuk guxon të shkelë në Kosovë, sepse as Moskva, ashtu skurse Beogradi, nuk e njehë Republikën e Kosovës, por vetëm Rezolutën 1244 të KS të Kombeve të Bashkuara dhe Kushtetutën e Serbisë (2006), ku thuhet se “Kosova është province e Serbisë”.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...