Published On: 17 Shkurt, 2016

Pse flamuri i Kosovës s’ka ngjyrë të kuqe e shqiponjë? (VIDEO)

Afati për të gjetur ide për simbole shtetërore ishte i shkurtë.

Para 8 vjetësh ishin caktuar edhe ngjyrat që nuk mund të ishin në flamurin e shtetit të ri në Europë.

Nga këto dhe kufizimet e tjera ende ka mbetur i hatruar një akademik që pati katër ide se si do të dukej flamuri i Kosovës.

Rexhep Ferri ka thënë se shqiponja e ngjyra e kuqe nuk lejoheshin dhe sipas tij kjo është edhe arsyeja pse kosovarëve nuk u ngjall shumë emocione flamuri aktual.

Edhe një artist tjetër i cili atëbotë konkurroi me disa dizajne po thotë që konkursi ishte i padrejtë.

Artan Balajt, i erdhi keq që nuk fitoi ndonjë nga dizajnet e tij, por megjithatë thotë që duhet të respektohet flamuri i Republikës së Kosovës.

Flamuri i Kosovës është dizajnuar nga Muhamer Ibrahimi i cili ka qenë edhe ushtar i UÇK-së.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...