Published On: 12 Shkurt, 2016

Pse Dr. Nikë Gjeloshi e prishi darkën me 28 Nëntor 1992?

– Sali Berisha e quajti Kuvajtin “vend mik e vëlla” dhe potencoi rikthimin e shiptarëve në botën islame dhe vazhdon,
“Pas një periudhe të errët të historisë së tij nën regjimin e egër komunist populli shqiptar me vullnetin e Allahut u rikthye përsëri pranë vendeve të botës myslimane.”

Ish Presidenti i Shqipërisë, zotri Sali Berisha, e antarësoi Republikën e Shqipërisë në Konferencën e shteteve islamike, në dhjetor 1992. Ai ketë anëtarsim e bëri njëanshëm; pa e pyetur Kuvendin e as popullin shqiptarë….

Pas shëmbjes së sistemit monist, qytetarët e Shqipërisë dhe kombi shqiptar, i kishte drejtuar shpresat kah Europa dhe perëndimi. Antarësimi dhe orientimi kah vendet islamike, e këto mike tradicionale të shteteve sllave, ishte një goditje jashtëzakonisht e rëndë edhe për Kosovën, në situatën e rrethanat çfarë ishin atëherë.

Më 28.11.1992, për nder të Ditës së Flamurit, musafirë të zotri Sali Berishës, ishin: Ibrahim Rugova, Anton Cetta, Bujar Bukoshi, Nikë Gjeloshi etj. Gjatë darkës, përveq tjerash, ishte hapë edhe çeshtja e shkuarjës dhe antarësimit të Shqipërisë në Konferencën e shteteve islamike.
Nikë Gjeloshi me atë rast, kishte theksuar damet e mëdha dhe pasojat që do t’i kemi si popull, duke qenë pjesë e kesaj koference, dhe nuk ishte pajtue me qellimim e Dr. Sali Berishës-Presidentit.
Paraprakisht Nika kishte bisedue gjatë edhe me Ibrahim Rugovën per pasojat që do t’i kemi si Kosovë dhe si popull shqiptarë në pergjithësi…

Plaku i urtë i pajtimit të gjaqeve Anton Cetta nuk ishte krejt në ngjarje me atë që ndodhi atë darkë feste. Por, të nesermën gjatë mengjezit, në bisedë me Nikë Gjeloshin, kur e kuptoi se pse u bë terë ajo shamatë një natë më parë, gjatë darkës festive për 28 Nëntor, pas shpjegimit nga ana e Nikës, kishte mbetë i shtangur dhe i cuditur, duke thenë:
-Çka??? Shqipëria…në vendet islamike!!!!

* (Shih, në: Nikë Gjeloshi, Kosova 1999 as Republikë e proklamuar as autonomi e imponuar, Tiranë 2002, 2004, 21-68)

 

foto e Bashkësia e Degëve të PSHDK, Zvicër
foto e Bashkësia e Degëve të PSHDK, Zvicër
foto e Bashkësia e Degëve të PSHDK, Zvicër
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...