Published On: 4 Korrik, 2016

Pse aziatikët flasin në emër të shqiptarëve?

Të gjithë shqiptarët në Kosovë, Maqedoni, Preshevë e Bujanovc e dinë prejardhjen e tyre katolike sipas trungut familjar nga Hasan Hyseni deri të Zef Marku. Të gjithë shqiptarët e thonë më mburrje se u dalin rrënjët katolike në gjashtë-shtatë breza. Vetëm joshqiptarët që nuk janë rrënjës, nuk ishin katolik, sepse erdhën me karvanët turke me deve nga fundi i Azisë.

Gani MEHMETAJ  

Një grup aziatikësh shqipfolës, të ardhur me Perandorinë otomane, kohëve të fundit janë bërë gjithnjë e më agresiv, të pafytyrë e iritues, duke u përpjekur të pjellin kombin e ri “kosovarë”. Të trimëruar nga forcimi i islamizmit, të cytur nga forcat evropiane që duan ta shuajnë ndjenjën kombëtare të shqiptarëve për bashkim e integrim, të paguar nga shoqatat e fondeve të dyshimta terroriste e paratë e Beogradit, ata përpiqem të sajojnë një komb të ri, që ta shuajnë shqiptarizmin.

Teorinë antishqiptare të Serbisë për kombin “kosovarë”, e nxjerrin në sipërfaqe sa herë shpërthen euforia e ndonjë ngjarje kombëtare, sportive apo kulturore.  Kur dhjetë milionë shqiptarët i mbërtheu euforia kombëtares për  ngjarjet sportive në Francë, duke i bashkuar shpirtërisht e mendërisht më shumë se kurrë më parë, grupe çakejsh aziatik, serish dolën më propozimet për identitetin e ri, për sajesën e tipit të frankeshtajnit, të qepur keq nga shqiptarët e grupet etnike: serbë, myslimanë, romë, hashkalinjë, egjiptianë e turqit e shpifur. Dhe shqiptarët, kombi shumicë në Kosovë, sipas tyre, do të hiqnin dorë nga identiteti i tyre, do të flisnin një të folme surrogati  kosovarishte-sllavishte me pak fjalë turke, rome e bullgare, ashtu sikurse e flasin gjysmë analfabetët e fundërrinave sociale të përziera. Kjo teori është rrahur disa herë pas çlirimit, sidomos është stimuluar nga disa organizata ndërkombëtare, mirëpo shumë nga këta perëndimorë hoqën dorë, kur e panë reagimin racional, por edhe emocionalë të shqiptarëve.

Shqiptarët luftuan e sakrifikuan për të drejtat kombëtare, prandaj nuk duan të flijojnë në liri ndjenjën më sublime- përkatësinë kombëtare për asnjë çmim.

Prandaj, nuk ka  shqiptar më rrënjë arbërore që e ka paraqitë deri me tash këtë teori të përçudnuar, nuk ka shqiptar i Kosovës, Maqedonisë, Preshevës, Medvegjës e Bujanovcit që e trajton  teorinë e shpifur për kombin mushkë a deledash, ashtu sikurse s’ka hoxhë më rrënjë shqiptare që e ka fyer deri me tash kombin e vet. Të gjithë “teorikët” e kombit deledash kosovarë, të gjithë hoxhallarët që i bëjnë propagandë fesë në mënyrë të tërbuar, duke u përpjekur t’i shkombëtarizojnë shqiptarët, të gjithë hoxhallarët që bëjnë thirrje publike për luftë vëllavrasëse janë deri në një aziatik shqipfolës e të shitur të serbi e turku.

Sajuesit e kombit “kosovarë” dhe propaganduesit e islamizmit hanë në një çanak, prandaj janë aq të koordinuar, prandaj bëhen agresivë, kur shqiptarët i mbërthen euforia kombëtare, apo ndjenja e përkatësisë. Ata sajues e bënë argatin e dreqit  dikur, kur ishim nën pushtimin e Jugosllavisë, pjesa më e madhe e tyre apo e prindërve të tyre ishin spiuj të UDB-së, ata morën zemër kur erdhi administrata e UNMIK-ut, madje Serbia e Turqia i trimëruan kur bënë demarshe publike të administrata ndërkombëtare, duke denoncuar shqiptarët kinse më euforinë e tyre kombëtare po i nëpërkëmbin serbët e turqit e pa qenë. Ankaraja e Beogradi në të njëjtat valë na denoncuan disa herë në Uashington, Paris, Londër, Berlin e Romë. Të njëjtën luftë kundër shqiptarësisë e bëjnë edhe sot.

Partizanët e kombit të shpifur nuk i pyet askush, nuk janë kurrfarë faktori, janë argatë të mjerë, të tillë ishin edhe në të kaluarën, kryesisht lehin në  medie shtetërore e private, ku fatkeqësisht u japin hapësirë, sepse dikush e financon hapësirën  mediale të tyre për të krijuar përshtypjen sikur janë shumicë.  Synimi i tyre kryesor është shprishja e shqiptarëve, sipas strategjisë ndërkombëtare islamike. Kështu, sipas kësaj strategjie në Kosovë përpiqen të krijojnë kombit monstër “kosovarë” e të pakësojnë shqiptarët, në Maqedoni kanë strategji në bashkëpunim me Turqinë e Serbinë të  shkrijnë shqiptarët në turq e myslimanë sllav, në Preshevë, Medvegje e Bujanovc një grusht jeniçerësh shqipfolës çirren si në dëlirë marrëzie për Perandorinë osmane, ndërsa në fakt  bëjnë argatin e Serbisë, që ta çorientojnë gjakimin e shqiptarëve për bashkim më Kosovën e për liri kombëtare.

Kur i lexon apo dëgjon marrëzitë e gjysmë analfabetëve se si i qasen teorisë së kombit, rrëqethesh. Ata debatojnë për kombin më të vjetër në Gadishullin Ilirik sikur të flisnin për fise të egra xhunglash, ata nuk duan t’ia dinë se kombet në kuptimin modern janë formuar shumë më herët, ata nuk duan t’ia dinë se kombet artificiale nuk janë të qëndrueshme, do të vdesin më stuhinë e parë, më shprishje të përgjakshme, ashtu si përfundoi kombi myslimanë në Bosnjë e Hercegovinë, ku u vranë mbi 400 mijë të pafajshëm. Kombi maqedonas, i sajuar nga Tito, është shembull i shëmtuar për “kosovaristët”. Kombi i sajuar maqedonas e kërcënon paqen në Gadishullin Ilirik, sepse nuk e gjen vetën, vret e shtyp shqiptarë që të krijojë identitetin e vet, por edhe për të shprishur shqiptarë, duke u bërë presion të deklarohen turq, myslimanë apo sllavë. Nga frika e kërcënimeve nëpër  mure “Vdekje shqiptarëve”, në Maqedoni, kanë nis të deklarohen kolektivisht turq ose myslimanë. Askush nuk i kërcënon kur bëhen myslimanë e turq.

Kush janë ata që do të heqin dorë nga shqiptarësia, për hatër të gati një për qind grupimesh aziatike shqipfolëse, për një grusht hoxhallarësh jeniçerë, kur ne nuk hoqëm dorë nga shqiptarësia as në kohën e Titos, megjithëse ushtria serbe e malazeze vrau  50 mijë shqiptarë, nuk hoqëm dorë as në kohën e Rankoviqit, kur policia serbe dëboi mbi  250 mijë shqiptarë në Turqi, nuk hoqëm dorë nga shqiptarësia as në kohën e Milosheviqit, kur Serbia vrau mbi 20 mijë banorë.  Si do t’i detyrojnë këta islamisto- sllavë t’i konvertojnë shqiptarët në “kosovarë”: me terror, dëbim apo presion shtetësie?

Pse duhet të bëhemi  lepuj eksperimentalë për Lindje e Perëndim, në mënyrë që ata të mos i frikësohen bashkimit kombëtar.

Edhe Perëndimi duket më parë e pranon kosovarin islamist, sesa shqiptarin laik, që fe e atdhe e ka shqiptarësinë.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Samuel thotë:

  Analize perfekte, kjo eshte situata ne kosov e maqedoni. Eshte fatkeqesi e madhe, shume njerez vdiqen per lirin e kosoves, kurse tashti disa kerkojn ta roberojn prap nen petkun e fese islame….. Shikoni ket komentusin e mesiperm, Bujari, ky as qe e din prejardhjen e tij..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
  • azem xheladini thotë:

   Mjaft e ka..
   A e dini ju se shqiptarët para Krishtit nuk ishin katolikë?!..
   Mjaft me broçkullat që as vetë nuk i besoni..
   Sa për Ganiut, këtij i ka ik petlla. Ky ende sheh ëndrra me nënën parti.
   Të deklarosh se shqiptarët kanë prejardhje katolike, kjo është kulmi i injorancës..
   Nëse ju përtoni të lexoni, atëherë mos ju shisni të tjerëve broçkulla të fosileve të komunizmit që ende shohin ëndrra se të gjithë duhet të besojnë ose jo sipas diktatit të mëmës parti..
   Ja për inatin tuaj dhe për qef të kombit tim, ne mburremi para të gjithëve se jemi tolerant ndaj ortodoksëve edhe katolikëve dhe nuk kërkojmë që ata të ndërrojnë besimin e tyre.(E kundërta që ju trumbetoni me të madhe). A e ngritët zërin kundër popit të Detroitit Anton Kçira i cili publikisht shfaqi urrejtje kundër popullatës shqiptare dhe deklaroi: ”Asgjë s’paska bërë Millosheviçi në srebrenicë….. ” janë fjalë shumë të ndyra e mua më vjen rëndë edhe t’i citoj. Të deklarosh se qenka dashur të masakrojë edhe një milion e nëntëqindmijë shqiptarë të cilët ai i quan ashtu si i quan, kjo është kulmi, e Ganiut prapë i bëkan hije shqiptarët myslimanë të cilët ai i quan ashtu si i quan (aziatikë shqipfolës).
   Çështja e besimit është shumë personale, prandaj nuk ja tolerojmë një grushti fosilesh të komunizmit e as pseudomasonëve që shesin broçkulla nëpër portale sikur vetëm ata të jenë mendja e kombit, të na tregojnë se cilin do të besojmë e si do të besojmë ne ”fukaratë” e kombit tim..
   Të më falni nëse jeni infektuar me maninë e Islamofobisë.. Në këtë rast duhet të shkoni të vaksinoheni dhe të shëroheni..
   Vaksina më e mirë është leximi.
   Kur të debatoni nëpër portale, sëpaku ju që keni nja dy ditë shkollë, vini fjalët në kandar dhe peshoni. Nëse janë broçkulla, hidhni, se nuk ju bëjnë nder t’i postoni.
   Sot nëpër portale lexojnë edhe fëmijtë, e çfarë kusuri ju kanë juve ata që t’i infektoni me virusin e Islamofobisë..
   Mos vallë pushtetin e kanë hoxhallarët e xhamiave?!..
   A mos vallë edhe sot e kësaj dite fajin ta kanë hoxhallarët që na mbyti korrupsioni, klientelizmi, nepotizmi, e të gjitha izmat tjerë?!..
   I nderuari Gani, juve dhe bashkëmendimtarëve të tarafit tuaj, me mirësjellje po jua kërkoj: lëri besimtarët edhe të xhamisë e edhe të kishës le të praktikojnë besimin e tyre ashtu si atyre ju flen në zemër pa të pyetur ty se ku e ka dardha bishtin.
   Gani Mehmetaj, a ke bërë ndonjë gjë për vetëdijësimin e shqiptarëve ortodoks të Kosovës, apo këta ia ka falur Sërbisë me kohë.
   A harrove se Kristoforidhi, Noli, Çajupi, etj nuk ishin katolikë, por ortodoksë?
   A ke dëgjuar ndonjëherë për Ibrahim Nezimin, Muhamet Kyçykun etj? a mos edhe këta ishin katolikë dhe me prjardhje katolike? Për çudi, të dhënat historike nuk janë në favor të ideve që ju i trumbetoni se shqiptarët kanë prejardhje katolike.
   Thërritni mendjes dhe mos i shitni broçkulla miletit se as vetë nuk i besoni.
   Unë mburrem me shqiptarët e mi, të cilët edhe pse janë të besimit mysliman, kanë tolerancë ndaj ortodoksëve dhe katolikëve dhe asnjëherë nuk ju kanë kërkuar që ta ndërrojnë fenë.
   Feja nuk është politikë e as nëna parti që ta bësh sipas qefit tënd. Librat hyjnorë nuk janë traktate politike e as program i partive politike që të ndërrohen me direktiva të kryetarit.
   Ne pjesëtarët e besimit islam kështu e besojmë. Neve na ka dhënë garanci i Gjithpushtetshmi në Kuran se drita e besimit nuk do të shuhet kurrë sado që kjo nuk ju pëlqen laikëve, hipokritëve dhe ateistave.
   Mos ma merrni për ters, por të flas ndryshe ju nuk do të ndaleni. Edhe kështu ju jeni prapë të lirë të shkruani çfarë të doni, por unë ia kam arritur qëllimit. Këto dy fjalë të mia do t’ju bëjnë të mendoni pak më shumë para se të postoni diçka.
   Kaq nga unë…. Shnet e të mirë mbetshi..
   E di se e keni të vështirë ta botoni komentin tim sepse nuk ju shkon sipas vijës suaj, por, ja që ka shumë që mendojnë ndryshe, mendojnë me kokat e tyre pa ju marrë leje juve.. kalofshi mirë.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. bujar thotë:

  Prejardhje Katolike?!hajt budall hajt..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...