Published On: 4 Shkurt, 2016

Provokon piktorja shqiptare: Një myslimane me ferexhe, nudo dhe me armë

Piktorja shqiptare Meri File ka provokuar me një pikturë të saj, me të cilën prezantohet në edicionin e parë të ekspozitës “Realizëm ndryshe” që zhvillohet në Muzeun Historik Kombëtar.
Ajo ka paraqitur një vajzë myslimane me ferexhe dhe me gjoksin jashtë, por dhe me një armë.

Pikturës i ka vënë titullin “Katarsis”.

File thotë se femra shqiptare mendjen e saj e vesh me disa ferexhe, dhe kërkon të trazojë botën e brendshme të saj, ta shtrydhë atë nga epshet, transmeton tema.

Më shumë se trupi dhe hiret e tij, dy elemente me të cilët artistja luan në veprën e saj janë sytë dhe arma.ferexhe 1

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...