Published On: 12 Prill, 2016

Provë e udhëtimit në kohë? Mumjes 1500 vjeçare i gjinden këpucë Adidas (Foto)

A është kjo provë e udhëtimit në kohë?

Një mumje, e cila thuhet të jetë 1500 vjet e vjetër, është gjetur me një palë këpucë të mbathura.

Arkeologët i kanë zbuluar mbetjet e pjeshme të një femre e cila besohet se ka vdekur më se një mijëvjeçar më parë, në malet e larta Altai të Mongolisë, transmeton Gazeta Blic.

Vetëm duart dhe këmbët e mumjes janë gjetur, por kjo ishte e gjithë ajo çfarë nevojitej për të zbuluar se udhëtimi në kohë është i mundur.

Në këmbët e mumjes vërehen një palë atlete Adidas, dhe kjo ka lënë gojëhapur ekspertët dhe arkeologët.

Shikoni fotografitë më poshtë. /Gazeta Blic

Turkik mummy in Mongolia Must Credit: Khovd Museum/ The Siberian Times queries Will Stewart 007 985 9

Turkik mummy in Mongolia Must Credit: Khovd Museum/ The Siberian Times queries Will Stewart 007 985 9

Turkik mummy in Mongolia Must Credit: Khovd Museum/ The Siberian Times queries Will Stewart 007 985 9

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...