Published On: 18 Prill, 2016

Protestuesit nisen drejt ministrisë së Kulturës

Pasi protestuan para Parlamentit dhe në pamundësi të futen brenda në ndërtesë për shkak se ishte e barikaduar nga forcat speciale, protestuesit kanë ngjyrosur në shenjë mllefi Portën Triumfale, njofton Zhurnal.

Pasi kanë ngjyrosur Portën, protestuesit për momentin janë drejtuar për tek ministria e Kulturës për të demonstruar revoltën e tyre.

Nuk dihet nëse kanë për qëllim që të demolojnë këtë ministri ashtu sic e demoluan katin e parë të ministrisë së Drejëtsisë ditë më parë, transmeton Zhurnal.
Porta Triumfale edhe njëherë është ngjyrosur me ngjyrë nga protestuesit të cilët për momentin janë duke lëvizur nga Parlamenti i Maqedonisë, njofton Zhurnal.

Në shenjë revolte, protestuesit janë duke e gjuajtur Portën me ngjyrë duke mos mund të futen në ndërtesën e Parlamentit e cila është e barikaduar nga forcat speciale.

 Protestuesit që për momentin marshojnë drejt parlamentit në dorë kanë pamfleta dhe imazhe të ndryshme ku shprehin pakënaqësinë ndaj qeverisë, njofton Zhurnal.

Nga ajo që kemi mund të shohim, disa protestues në dorë kanë imazhin e prokurores speciale Fatime Fetai dhe si duket shpëtimin e kërkojnë tek ajo.

Edhe pse është shqiptare, duket se protestuesve maqedonas tashmë nuk ju pengon që një shqiptare po dridh politikanët maqedonas në Shkup dhe se kanë nisur të tejkalojnë barierat etnike, transmeton Zhurnal.

Edhe sonte ka nisur protesta e qetë ku iniciativa qytetare ‘Protestoj’ po mban tashmë disa ditë, njofton Zhurnal.

Fillimisht protestuesit kanë nisur të marshojnë drejt Parlamentit për të shprehur pakënaqësitë e tyre duke brohoritur
me parullat tani më të zakonshme “Nuk ka paqe nuk ka drejtësi”, “Poshtë Qeveria”, protestuesit janë nisur drejt objektit ligjvënës të Maqedonisë.

Kërkesat e tyre janë që presidenti të tërheqë vendimin për faljen e politikanëve të cilët janë në procedurë hetimore.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...