Published On: 7 Janar, 2016

Protestues, a e dini që policia ka me ju sulmuar me ujë?

Vetëm dy ditë para protestës e cila është paralajmëruar nga opozita, Policia e Kosovës nuk tregon se a është pajisur me topa të ujit.

Për këtë tender Policia e Kosovës ka shpallur fitues operatorin ekonomik “Katana” dhe njoftimi për dhënie të kontratës është bërë publik me 14 shtator 2015.

 Pyetjes së gazetarit të KALLXO.com se a i ka pranuar policia këto pajisje konform njoftimit për  dhënien e kontratës, zëdhënësi Baki Kelani i është përgjigjur me fjalët “Policia e Kosovës ka kapacitete logjistike dhe burime njerëzore të menaxhoje çfarëdolloj situate e cila mund të paraqitet, duke u kujdesur edhe për sigurinë e përgjithshme dhe lirinë e lëvizjes”

Zëdhënësi Kelani në përgjigjet e tij me shkrim lidhur me protestën e paralajmëruar për të shtunën me 9 janar nga opozita, deklaroi se Policia e Kosovës me kohë i ka bërë të gjitha përgatitjet për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike.

“Policia e Kosovës me kohë bën të gjitha përgatitjet dhe planifikimet e nevojshme duke hartuar plane konkrete operative për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike, duke përfshirë: Sigurinë e përgjithshme në Republikën e Kosovës, mbajtjen e rendit dhe sigurisë publike dhe zbatueshmërisë se ligjit. Shtimin e masave të sigurisë për të garantuar rend, qetësi dhe siguri publike, para, gjatë dhe pas protestës,” tha Kelani.

Opozita është duke kërkuar tërheqjen e qeverisë nga marrëveshjet e 25 dhe 26 gushtit për asociacionin dhe demarkacionin, të nënshkruara në Bruksel e Vjenë, ndërsa nga 28 nëntori i vitit të kaluar ka mbajtur disa tubime.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...