Published On: 9 Shtator, 2016
Bota |

Protestojnë mësimdhënësit në Turqi: Dhjetëra të arrestuar (Foto)

Policia turke ka arrestuar dhjetëra persona dhe ka përdorur topa me ujë për t’i shpërndarë qindra mësimdhënës që po protestonin kudër suspendimit në qytetin kryesisht kurd, Diyarbakir.

Rrahjet shpërthyen kur policia filloi ta kthejë mbrapa turmën që po brohoriste “Krahë për krahë kundër fashizmit”, pasi autoritetet turke suspenduan më shumë së 11.000 dje nën dyshimin se ata kanë lidhje me militantët kurdë, përcjell Express.

Ndërsa edhe 418 mësimdhënës të tjerë janë suspenduar nga detyra sot në provincën kryesisht kurde, Tunceli.

Disa qindra mësimdhënës u mblodhën përball ndërtesës së ministrisë së Arsimit në këtë provincë, për të protestuar.

Shefi i Unionit Provincial të Arsimit “Egitim-Sen”, Suleyman Guler, ka thënë për Reuters: “Nuk është e mundur ta pranojmë këtë vendim.”

Edhe Guler është suspenduar nga puna./Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...