Published On: 14 Prill, 2016

Protestë dhe kundërprotestë, situatë e tensionuar para Parlamentit

Një situatë e tensionuar po mbretëron pranë Parlamentit të Maqedonisë, pasi që palët e protestuesve dhe kundërprotestuesve janë shumë afër tyre.

Protestuesit që janë para Parlamentit janë në organizim të shoqërisë civile dhe kërkojnë dorëheqjen e presidentit Ivanov.

Ndërsa në anën tjetër janë edhe kundërprotestuesit, që i ndajnë forcat e mëdha policore. Ata udhëhiqen nga organizata që janë kundër faljes së liderit opozitar Zoran Zaev dhe në përkrahje të partisë VMRO-DPMNE, pasi që kjo e fundit i ka përkrahur ata, informon INA.

Ndërkohë para Parlamentit, protestuesit të udhëhequr nga shoqëria civile ka kërkuar dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov. Para masës së protestuesve kanë folur aktivistë të shoqërisë civile dhe personalitete të tjera publike, të cilët përmes fjalimeve të tyre kanë kërkuar dorëheqjen e presidentit Ivanov.

protestues

“Dorëheqje, dorëheqje”, “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe”, “Duam akuza kundër kriminelëve”, dhe parulla të tjera janë në mesin e protestuesve.

Protestuesit kanë dënuar edhe dhunën e ushtruar policore ndaj protestuesve mbrëmë si dhe lirimin e menjëhershëm të atyre që po mbahen në biseda informative.

Situata po bëhet tensionuese për shkak se grupet e protestuesve po i ndajnë disa metra, ku në mes ka forca të mëdha policore. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...