Published On: 9 Janar, 2016

Protestat paqësore e drejtë qytetare, eskalimi në dhunë – revolucion të vonuar i tipit qosist

Shkruan: Nazif Ramabaja

 

Nderimet dhe respektin tim më të lartë për punën dhe transparencën e ministrit Arban Abrashi e njiherit dënoj pa masë sulmin ndaj tij nga persona të pa përgjegjshëm dhe anarkist të cilët me sa duket janë dorë e zgjatur e atyre që s´jav duan të mirën qytetarëve dhe as vendit sepse mendjen dhe veprimet e tyre i kanë të dirigjuara nga grusht mbajtësit Lenino-Stalino-Enverist për të destabilizuar situatën dhe marrjen e pushtetit me dhunë dhe mjete jokushtetuese pretekst janë dy marrëveshjet e fundit , Asociacioni i Komunave me shumicë serbe dhe demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi. Dy prej partive opozitare janë bashkërrugëtar të kësaj gjendje qysh pas mbarimit të luftës deri në zgjedhjet e fundit AAK dhe Nisma, ndërsa edhe LVV s´është e pafajshme sepse në radhët e sajë kanë gjetur vend anëtar të subjekteve tjera prandaj kjo alternativë e imponuar e nji Republike të tretë duke mohuar Republikën e Kosovës kushtetutën institucionet e saja të dalura nga vota e lirë e qytetarëve të pranuara nga vendorë dhe ndërkombëtarë. Protestat paqësore janë mjet i lejuar demokratik, por nëse ato eskalojnë në të dhunshme kalojnë në revolucion të vonuar Qosist çka do i bëjnë dëm vet-vetes në veçanti (organizatorëve të protestave) dhe vendit në përgjithësi.

09.01.2016

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...