Published On: 14 Maj, 2016
Bota |

Protesta të dhunshme kundër reformave të punës në Francë (Video/Foto)

Qyteti francez, Renes, është ngulfatur nga protestat të dhunshme kundër reformat të punës të cilat parashohin orare më të gjata të punës për pagesa më të ulëta për punëtorët.

RT shkruan se protestat janë duke ndodhur që nga 31 marsi i këtij viti, përderisa qindra mijëra protestues dalin në rrugë nëpër të gjithë Francën, transmeton Gazeta Express.

Në protestën e fundit, protestuesit ua kanë vënë flaken makinave, e kanë sulmuar një bankë, i kanë vandalizuar ndërtesat, kanë hedhur gjësende në City Hall dhe kanë shkruar slogane nëpër mure.

Si kundërpërgjigje, policia ka tentuar t’i shpërndajnë protestuesit duke përdorur gaz lotsjellës.

TEMAT:
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...