Published On: 18 Prill, 2016

Protesta më e madhe kundër Ivanovit dhe Gruevskit, dolën edhe shqiptarët (Foto+video)

  • Është mbajtur sot në Shkup protesta e radhës kundër vendimit të presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për të falur politikanët e pushtetit të cilët po hetohen për vepra të ndryshme penale, siç janë krimet zgjedhore, korrupsioni, tortura etj., raporton Expressi.

Ajo që ra në sy në protestën sonte ishte pjesëmarrja më e dukshme e shqiptarëve dhe prania edhe e flamujve shqiptarë krahas atyre të Maqedonisë.

Protestuesit bërtisnin parulla “S’ka drejtësi s’ka qetësi”, “Dorëheqje”, “Burg për Gruevskin” e ngjashëm.

Shënjestër e protestuesve në Shkup sonte ishte edhe Ministria e Kulturës, si bartëse e projektit “Shkupi 2014”. Godina e kësaj ministrie u gjuajt me ngjyrë dhe vezë, siç ndodhi edhe me përmendoret në qendër të qytetit, që janë produkt i projektit në fjalë.

Protesta e sotme ishte më e madhja nga të gjitha që u mbajtën prej se para një jave presidenti Ivanov shpalli amnisti për liderin e VMRO-së dhe ish kryeministër Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt, të cilët po hetohen nga Prokuroria Speciale Publike.

Protesta të mëdha me të njëjtat kërkesa – tërheqje e vendimit të Ivanovit për falje dhe dorëheqje të tij – sonte u mbajtën edhe në qytete të tjera të Maqedonisë, si në Manastir, Shtip, Kumanovë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...