Published On: 9 Korrik, 2016

Protesta masive në SHBA – Video

Protesta të mëdha kanë përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbi çështjen aq delikate kundër përdorimit të forcës fatale të policisë ndaj afro-amerikanëve.

74 persona janë arrestuar në Nju Jork, 10 në Atlanta, 3 në Feniks, ndërsa protestuesit atje dëshmojnë se policia përdori sprej me piper për të shpërndarë turmën.

Ndërkohë, Mikah Johnson, rezervist në ushtrinë amerikane dhe personi i akuzuar për vrasjen e 5 policëve gjatë përplasjes me armë zjarri, rezulton se ka vepruar i vetëm, transmeton tch.

Ai ishte shprehur se donte të vriste “njerëzit e bardhë” në shenjë revolte ndaj vrasjeve të fundit të afro-amerikanëve. Revolta ndaj ngjarjeve shënon edhe incidentin më vdekjeprurës të zyrtarëve në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve të fundit.

Dallasi u vesh me ngjyrën blu në shenjë nderimi për oficerët që humbën jetën dhe 7 të tjerët që mbetën të plagosur. Por kryetari i bashkisë, Mike Rauling tha se tani qyteti është i sigurtë.

FBI po heton mbi ngjarjen, duke mbledhur të gjitha provat në atë që u kthye në skenën e incidentit më të rëndë të viteve të fundit.

Philando Castile u qëllua për vdekje në makinën e tij pasi e kishin ndaluar për një sinjal të thyer, ndërsa Alton Sterling e vranë edhe pse ishte i shtrirë në tokë e pa armë në dorë.

Të dyja rastet u filmuan dhe pamjet e tyre rindezën akoma më fort atë që tashmë është kthyer në një debat të madh kombëtar. Sipas analistëve, një nga detyrat e fundit të presidentit Obama është të bashkojë popullin amerikan.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...