Published On: 17 Shkurt, 2016

Protesta: ESAT PASHA poshtë Hashimi, poshtë Isa, poshtë qeveria! Jashtë, Jashtë (Live)

Flet Dardan Molliqaj, i Vetëvendosjes i kërkuar nga drejtësia. Ai tha se jemi në shesh se shumë hapa u bënë gabim, kundër idesë së pavarësisë.
Enklavizimi nuk sjell punësime zhvillim. Dialogu pa kushte nuk e forcon shtetin dhe pavarësinë. Ai tha se me bisedime me Serbinë nuk beson askush se do të ketë liberalizim të pavarësisë.
Ai tha se popullit ia hoqi tëdrejtën për Vetëvendosje. Ai tha se demonstruesit kishin kërkesa që popullit ti jepet e drejta për vetvendosje.
Dardan Molliqaj tha se ata janë për bashkim kombëtar!
Ai tha se nuk do të dorëzohen deri sa të dorëzohet Isa Mustafa.

Me të dalë në skenë Jakup Krasniqi, janë dëgjuar brohoritje nga turma duke bërtitur “UÇK UÇK”.

Në fjalimin e tij para protestuesve, Krasniqi ka thënë se janë duke protestuar për ta mbrojtur Republikën e pavarur dhe demokratike të shpallur më 17 shkurt 2008. Ai ka kërkuar dorëheqjen e Qeverisë së Kosovës.

“Ky nuk ishte vullneti ynë, ky tubim i qytetarëve të Kosovës ishte i domosdoshëm Jemi duke protestuar për të mbrojtur republikën e pavarur dhe demokratike të shpallur me 17 shkurt 2008.

Republikën po e mbrojmë nga qeveritarët tanë, të cilët në vend që të mbrojnë sovranitetin ata po ia falin Serbisë, armikut tonë shekullor. Sot po e mbrojmë republikën nga ata që po humbin sovranitetin me marrëveshjet e Brukselit, demarkacionin e ata që shkelën vendimin e Gjykatës Kushtetues.

 

Protesta: ESAT PASHA poshtë (Hashimi), qeveri Ik, Kurti qeveria po shkon (Live)

  • Ne po protestojmë kundër njerëzve të padijshëm” ,ka thënë Krasniqi para protestuesve.
  • Albin Kurti, që i është bashkuar protestuesve tek vendi i grumbullimit tek biblioteka kombëtare, tha se kjo Qeveri do të shkojë, dhe se ‘Zajednica’ nuk kalon, ajo ka vdekur. Kurti tha se ka filluar pranvera dhe se për të gjitha vendos populli, sikurse për protestimin dhe vallimin e flamurit kombëtar.Ai tha se organizatorët i kanë dyfishuar kujdestarët që protesta të jetë paqësore, dhe se do të rrjedh sipas skenarit të qartë.Protestuesit nga Biblioteka do të lëvizin drejt sheshit “Zahir Pajaziti” dhe më pas drejt sheshit “Ibrahim Rugova”, ku do të mbahen fjalimet. Shqiptari.eu

Snajperistët mbi Kuvend

Policia ka ndërmarrë masa të rrepta në lidhje me protestën që sapo ka filluar.

Mbi ndërtesën e Kuvendit të Kosovës shihen edhe snajperistë të cilët po vëzhgojnë situatën në sheshin “Skënderbeu” pranë ndërtesës së Qeverisë.

Protestuesit kanë filluar të nisen nga Biblioteka Kombëtare e Kosovës drejt sheshit kryesor të Prishtinës.

Protesta e organizuar nga opozita po mbahet në kundërshtim të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe dhe Demarkacionin me Malin e Zi./KosovaPress/

Policia arreston 5 persona, me vete kishin benzinë dhe stupca

Policia e Kosovës ka arrestuar pesë persona dhe tek ta ka gjetur bidon me benzinë dhe një stupc.

Të dyshuarit të cilët kanë qenë duke udhëtuar me një veturë të tipit BMË me targa RKS 03, së pari janë ndalur para Gjykatës Kushtetuese, dhe pas kontrolleve tek ta është gjetur sasi e lëndës djegëse dhe një stupc.

Këtë për KosovaPress e ka konfirmuar edhe zyrtari për informim në Policinë e Kosovës Daut Hoxha, por nuk ka dhënë detaje më shumë.

Nuk dihet nëse të dyshuarit bashkë me lëndën djegëse ishin nisur për protestën e opozitës.

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka dalë në protestë me familjen e tij. Aty është gruaja e tij, Anita dhe fëmijët.

foto (3)

Shpend Ahmeti: Kënaqësi të shohësh qytetarët duke mbrojtur Shtetin

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili po iu prin protestuesve, ka thënë se protesta e sotme do të jetë paqësore. Derisa ka deklaruar se është i lumtur që po i sheh qytetarët duke kundërshtuar padrejtësitë që po i bën Qeveria.

“Besoj se nuk do t’i zënë qytetarët sheshet e Prishtinës. Kënaqësia ime më e madhe kur i shoh qytetarët duke kundërshtuar këtë Qeveri”, ka thënë Ahmeti, për Klan Kosova.

Protestuesit e AAK-së dhe Nismës me flamuj të Kosovës

Për dallim nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe krerët e këtij subjekti, liderët e AAK-së dhe Nismës, Ramush Haradinaj, përkatësisht Fatmir Limaj dhe simpatizantët e tyre po mbajnë flamuj të Kosovës.

nisma aaakfoto (4)

AAK: Protesta do të jetë e qetë dhe madhështore

Aleanca për  Ardhmërin e Kosovës,  pak minuta para se nisë protesta, ka njoftuar se gjithçka do të shkoj qetë gjatë mbarëvajtes së protestës, raporton gazetablic.com

Në njoftimin e AAK-së, thuhet se present në protestë janë mijëra, ndërsa sipas typre pritet që edhe mijëra tjerë t’i bashkohën protestës së opozitës së bashkuar.

Njofitmi i plotë:

Mijëra qytetarë tashmë janë mbledhur në Prishtinë, ndërkohë që po vijnë edhe mijëra të tjerë. Masa e tubuar deri me tani, flet se kjo do të jetë protesta më e madhe e organizuar ndonjëherë.

 Protesta e sotme do të jetë paqësore, dhe qëllimi i saj është që populli të shndërrohet në vendimmarrës në rastin e krizës politike.

Me ditën e sotmë, ne konisderojmë se Qeveria e Kosovës e ka përfunduar mandatin e saj dhe prej sot ata më nuk mund të vendosin për të ardhmën e qytetarëve dhe të vendit.

Kjo është festa më e madhe, sepse po i ipet fund një qeverisjeje të keqë për Kosovën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...