Published On: 9 Janar, 2016

Protesta e 9 janarit || Opozita e Qeveria kundërshtohen mes vete, analistët përkrahin palën protestuese

Protesta e thirrur të mbahet ditën e nesërme nga tri partitë opozitare (VV, AAK dhe NISMA), vlerësohet në forma të ndryshme si nga opozita, ashtu edhe nga pozita e analistët politikë. Opozita përmes kësaj proteste, ka thënë  se qëllim parësor ka tërheqjen e nënshkrimeve të marrëveshjeve dhe dorëheqjen e Qeverisë aktuale. Ndërsa pozita nga ana tjetër, ka vlerëusar se qeverinë mund ta rrëzojë vetëm vota e qytetarëve dhe se opozita po proteston vetëm për të ardhur deri te zgjedhjet e parakohshme.

Kurse analistët politikë, mendojnë se ka shumë arsye që opozita duhet të protestojë dhe se qeveria e tanishme duhet të largohet, pasi siç ata janë shprehur, ajo e ka shkelur Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Ndërsa, për mbarëvajtjen e kësaj proteste, Policia e Kosovës është shprehur e gatshme të dalë me një plan operativ, me ç’rast ka njoftuar, se ajo do t’i ndërmarrë të gjitha hapat për të ofruar siguri  dhe për të rezultuar në një protestë të qetë.

Frashër Krasniqi: Nuk do të ketë qetësi, nëse kjo qeveri nuk tërhiqet!

frasher k

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, ka thënë se protesta e 9 janarit do të jetë e qetë, kurse synimi kësaj proteste është  tërheqja e marrëveshjeve të Brukselit dhe dorëheqja e Qeverisë aktuale.

“Protesta që do të organizohet më 9 janar ka për synim trysninë ndaj qeverisë që t’i tërheqë përfundimisht marrëveshjet e shpallura antikushtetuese. Protesta e 9 janarit do të jetë një marsh paqësor dhe një nga synimet e saj, është që të ushtrojë trysni për dorëheqjen e Qeverisë”, ka deklaruar Krasniqi për Gazetën Blic.
Ai tutje ka shtuar, se nëse Qeveria nuk do të dorëhiqet, protestat nuk do të ndalen edhe pas 9 janarit.

“Protestat e tilla do të vazhdojnë edhe pas 9 janarit, nëse qeveria vazhdon të insistojë dhe të mos tërhiqet. Një qeveri e cila është e gatshme ta shkelë kushtetutën dhe të vazhdojë me implementimin e “Zajednicës” edhe përkundër vendimit të Kushtetueses, normalisht që nuk do të mund të funksionojë e qetë. Nuk do të ketë qetësi nëse kjo qeveri nuk tërhiqet”, ka thënë ai.

Muharrem Nitaj: Kryeministri ka plot arsye për të dhënë dorëheqje

12476304_10208533101189901_1450821364_n

Ndërsa, anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj, ka thënë se nuk  e di nëse kjo protestë do ta rrëzojë përfundimisht qeverinë e Isa Mustafës. E rëndësishme sipas tij, është se qytetarët kanë nisur të kërkojnë llogaridhënie prej pushtetit.

“Nuk e di nëse kjo do të jetë protesta vendimtare apo jo. Kryesorja është se orteku i pakënaqësisë qytetare ka filluar dhe ata i kërkojnë reflektim dhe llogaridhënie qeverisë. Ajo nuk mund të bëhet sikur nuk ka ndodhur asgjë. Liderët e një vendi duhet të kenë përgjegjësi dhe ta vlerësojnë momentin se kur duhet të tërhiqen. Edhe sikur të mos ishte çështja e marrëveshjeve fare, Kryeministri ka plot arsye të tjera për të dhënë dorëheqje”, ka nënvizuar ai.

Nitaj më pas, ka deklaruar  se protesta e së shtunës nuk do të çojë në eskalim të situatës.

“Nuk ka asnjë arsye që protesta të jetë e dhunshme dhe të eskalojë. Mendoj që kundërshtimi qyetar ka qenë goxha i madh, aq sa për t’i dhënë mundësi kryeministrit të reflektojë”, ka theksuar ai.

Valdete Dushica- Bajrami: Fati i Isës e Hashimit, do të jetë i njëjtë me atë të Jabllanoviqit!

valdete-bajrami

Nga ana tjetër, shefja e Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Dushica- Bajrami, ka thënë se Kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi do ta kenë fatin e njëjtë sikurse ish- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksandër Jabllanoviq.

“Nga kjo protestë do të kërkohet dorëheqja e qeverisë, qeveri kjo, e cila ka humbur legjitimitetin e saj duke e shkelur aktin më të lartë të shtetit- Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Jam e bindur që fati i Isës e i Hashimit do të jetë i njëjtë me atë të Jabllanoviqit. Tash një vit qytetarët e shkarkuan atë, ashtu do të veprojnë edhe me gjithë qeverinë, e cila po e them prapë, është qeveri jolegjitime”, është shprehur ajo për Gazetën Blic.

Dushica-Bajrami më pas, ka thënë se opozita dhe qytetarët kërkojnë që të zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese lidhur me marrëveshjen e Asociacionit të Komunave Serbe.

“Ne nuk do të ndalemi deri sa shkelësit e Kushtetutës të jenë në krye të qeverisë. Opozita dhe qytetarët kërkojnë që të respektohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese, vendim ky i cili zbardhi atë, që ne si opozitë tash e sa muaj vazhdimit e kemi thënë, që Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi kanë bërë shkelje të Kushtetutës. Andaj, ne kërkojmë që sa më parë të japin dorëheqje, sepse ne nuk do të ndalemi nëse ata vazhdojnë ta injorojnë vendimin e Gjykatës”, ka potencuar ajo.

Xhevahire Izmaku: Opozita po synon ta rrisë presionin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme!

largea_xhevahire-izmaki-51434553407

Nga rrafshi tjetër, deputetja e PDK-së  Xhevahire Izmaku, ka vlerësuar se përmes protestave të tilla, opozita po do që të çojë deri te zgjedhjet e parakohshme.

“Opozita përmes këtyre protestave synon ta rrisë presionin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në Republikën e Kosovës dhe mendoj që është një precedent jo i mirë, në raport me funksionimin e qëndrueshëm të institucioneve demokratike, të dala nga zgjedhjet e lira”, ka thënë ajo.

Izmaku tutje ka shtuar, se protesta, të cilën partitë opozitare e kanë paralajmëruar, do të ndikojë në aspektin e integrimit verio-atlantik të Kosovës.

“Protesta e paralajmëruar nga opozita për tërheqjen e marrëveshjeve për Asocicionin dhe Demarkacionin, si kusht i panegociueshëm, do të ndikojë në procesin e zhvillimit të gjithëmbarshëm të Kosovës, në raport me integrimet verio-atlantike, varësisht se si do të përfundojë!”, ka theksuar deputetja e PDK-së.

Përkundër kësaj, ajo ka thënë se për t’i zgjidhur problemet, pozita është e gatshme të bisedojë me opozitën, mirëpo jo në debate televizive, por siç ajo është shprehur, brenda institucioneve.

Blerim Grainca: Qeverinë mund ta rrëzojnë vetëm votat e qytetarëve!

blerim

Ndërsa, deputeti tjetër i koalicionit nga radhët e LDK-së, Blerim Grainca, ka thënë se qeveria mund të rrëzohet vetëm nga votat e qytetarëve të Kosovës, por jo edhe nga protestat e opozitës.

“ S’ka gjasë  që qeveria të rrëzohet me protesta. Mënyra e vetme e rrëzimit të Qeverisë është me vota të qytetarëve”, ka deklaruar ai për Gazetën Blic.

Megjithëkëtë, ai ka shtuar, se protestat janë normale deri atëherë sa nuk bëhen të dhunshme.

Policia e Kosovës: PK-ja me kohë harton planet për ruajtjen e rendit dhe qetësisë

policiaekosoves

Sa i takon protestës së nesërme, Policia e Kosovës ka njoftuar se ajo si institucion, me kohë nis ta hartojë planin konkret për të siguruar një rend stabil, qetësi dhe menaxhim të çfarëdo situate.

  Policia e Kosovës me kohë bën të gjitha përgatitjet dhe planifikimet e nevojshme, duke hartuar plane konkrete operative për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike, duke përfshirë sigurinë e përgjithshme në Republikën e Kosovës, mbajtjen e rendit dhe sigurisë publike dhe zbatueshmërisë së ligjit, shtimin e masave të sigurisë për të garantuar rend, qetësi dhe siguri publike (para, gjatë dhe pas protestës), të menaxhojë çfarëdo lloj situate, e cila mund të paraqitet, duke u kujdesur edhe për sigurinë e përgjithshme dhe lirinë e lëvizjes së lirë”, thuhet në përgjigjen e zyrës për informim të PK-së, dhënë Gazetës Blic.

Haki Abazi: Tërheqja e marrëveshjeve nuk është e pamundur

haki-690x380

Njohësi i çështjeve politike, Haki Abazi, ka thënë se protesta e thirrur për nesër nga tri partitë e  bllokut opozitar: VV, AAK dhe NISMA, është e imponuar nga kapja dhe mbajtja peng e institucioneve, nga një grusht njerëzish që siç ai është shprehur, e përbëjnë Qeverinë e Kosovës.

Abazi ka vlerësuar se ka disa arsye për të protestuar kundër qeverisë aktuale. Madje ai, njerëzit e aferës “Pronto” i ka krahasuar me Millosheviqin, duke thënë  se si rezultat i tyre, kanë ikur  rreth 100 mijë qytetarë nga vendi, ashtu siç patën ikur gjatë viteve të 90-a.

“Janë dy eksode të qytetarëve të Kosovës, ai që gjatë viteve të 90-a ka ndodhur si rezultat i pushtimit dhe metodave terrorizuese të Milloshviqit dhe kjo që po ndodhë sot nga një grusht njerëz të njohur si “PRONTO grupi”, ka thënë Abazi.

Sipas tij, të pakënaqur me punën e Qeverisë nuk janë vetëm opozitarët, por krahas tyre janë edhe qytetarët të cilët po protestojnë në forma të ndryshme.

“Unë mendoj që qytetarët janë duke protestuar në forma të ndryshme: artistët, shkrimtarët, intelektualët e mirëfilltë, mediat e pavarura, shoqëria civile, familjet e të pagjeturëve, pensionistët, punëtorët, pronarët e fabrikave të privatizuara dhe kjo protestë është edhe një formë tjetër e opozitës, kundrejt poltikave që e kanë sjellë vendin në gjendjen të cilën është tani”, ka thënë ai për Gazetën Blic, duke shtuar se tërheqja e marrëveshjeve nuk është e pamundur.

Imer Mushkolaj: Shkelja e kushtetutës nuk duhet lejuar të kalojë, Kryeministri duhet të dorëhiqet!

imer-mushkolaj-650x358

E nga ana tjetër, analisti politik, Imer Mushkolaj, ka vlerësuar se opozita duhet të protestojë dhe se pika kyçe ku partitë opozitare duhet të përqendrohen sipas tij, duhet të jetë dorëheqja e Kryeministrit Isa Mustafa.

“Opozita ka të drejtë të protestojë dhe bën mirë që proteston. Në një situatë kur kryemninistri e shkel kushtetutën e vendit, më e pakta që mund të bëhet është që të protestohet. Në protestë, opozita dhe qytetarët pjesëmarrës duhet fokusuar qartë dhe guximshëm vetëm në një çështje: dorëheqjen e Mustafës. Shkelja e kushtetutës nuk duhet lejuar të kalojë”, është shprehur Mushkolaj.

Krahas kësaj, sipas tij, opozita është dashur të kërkojë vendosur dorëheqjen e Kryeministrit, qysh se kur është publikuar aktgjykimi i Kushtetueses.

“Kam përshtypjen se opozita e ka lëshuar një moment shumë të rëndësishëm, siç është aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese, për t’ia sqaruar qytetarëve dhe për të kërkuar me ngulm dhe vazhdimisht dorëheqjen e Isa Mustafës, që nga dita kur aktgjykimi është publikuar. Është e papranueshme që një shkelës i kushtetutës të vazhdojë të qëndrojë në post, thua se nuk ka ndodhur asgjë. Këtë nuk duhet lejuar”, ka përfunduar ai.

Ndryshe, të tri partitë opozitare (VV, AAK dhe NISMA), kanë thirrur protestë gjithëpopullore për ditën e nesërme (9 janar, e shtunë), me qëllimin që siç janë deklaruar këto parti, t’i anulojnë përfundimisht marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel (atë për Asociacionin e Komunave Serbe dhe atë për Demarkacionin me Malin e Zi), si dhe t’i japin fund qeverisë së tanishme, duke kërkuar dorëheqjen e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...