Published On: 14 Prill, 2016

Prostitucioni, politika dhe shoqëria shqiptare

 

Shkruan: Afrim Fanda

Publikimi i skandalit të bisedës telefonike pornografike në mes të deputetes në parlamentin e Maqedonisë, Ermira Mehmeti dhe zëvendës kryeministrit Musa Xhaferi, të dy të partisë BDI në pushtet, ngjalli reagime dhe kundërreagime tek qytetarët e thjeshtë, mediat, analistët dhe politika. Gjuha më vulgare e përdorur në rrjetet sociale asoconte në definicionin klasik të prostitucionit për të përshkruar rolin e Ermires, në ndërkohë qe kritikuesit mbronin të drejtën e saj për privaci nëjetën e saj seksuale. Për fjalen prostitucion në Google gjen këtë përkufizim: praktikim ose profesion i angazhimit në aktivitet seksual me dikë për pagesë… ose… ofrimi i një shërbimi pervers një tjetri, në këmbim të një pagese. Por, fjala “prostitucion” mund të përdoret gjithashtu në mënyrë metaforike për të nënkuptuar shërbime apo veprime poshtëruese për veten, duke punuar për një kauzë të padenjë, edhe pse këto veprime ose shërbime nuk janë tipike seksuale. Për individët e tille themi “prostituojnë veten”. Përdoret edhe për politikanë që shesin ndikimin dhe fuqinë e tyre në përpjekje për të siguruar arritje dhe përfitime personale. Për individe te tille themi se jane “prostituta politike”.
Sipas studiuesit Gail Pheterson, ky përkufizim shtesë filloi te perdorej për shkak se “termi” prostitutë gradualisht mori një kuptim moralist, si sinonim i degradimi te vetes ose të të tjerëve për qëllime të perfitimeve te pandershme. Pra, njerez, mos u shqetsoni per privacine e Ermires, sepse ajo ia del vet per bukuri. Fundi fundit biseda telefonike nuk ishte e vërtetë, por “e montuar ne laboratoret e nentokes”! Por duhet te shqetesohemi per heshtjen e Ermires dhe Teutes per gjithe ato femra shqiptare qe jane blere e shitur si skllave seksi nga nje minister tek tjetri per poste shteterore dhe vende pune.
Duhej nje gazetar maqedonas qe te bënte publik keqperdorimin, shantazhimin dhe dhunen qe ushtronte Bekir Asani ndaj femrave shqiptare qe kerkonin punesim, sepse keto dy zonja zgjodhen heshtjen dhe nenshtrimin ndaj ketyre njerezve per kariere dhe perfitime tjera. Duhet te shqetesohemi qe kaq shpejte dhe kaq lehte u gjenden te rinj te gatshem per t’u bere “prostituta politike”, që ëndërronin pushtetin e Musa Xhaferit dhe ishin të gatshem t’ja zënë vendin e tij, me te bërat dhe të pabërat e tij. Te shqetesohemi qe nje numër kaq i madhe i te rinjve jane te gatshem te behen pjese e pornografive partiake duke shkelur mbi dinjitetin dhe te ardhmen e tyre, ne nje kohe qe bashkemoshataret e tyre ne Islande mbushen sheshet e Reykjavik dhe per 24 ore detyruan kryeministrin e Islandes te japi doreheqje per mekate shum here me te vogla se ato te perfaqesuesve te tyre politike. Te shqetesohmi qe ka kaq shum “prostituta intelektuale” te gatshem te shesin edhe mendimet e tyre nje grupi injorantesh me mendesi provinciale qe kane uzurpuar partite dhe pushtetin. Dhe me te pavertetat ose me gjysem te vertetat e tyre mbajne gjalle pushetin e ketyre injoranteve duke demtuar te ardhmen e brezave te tere. Dhe ne fund, shqetesohuni se ne cfar drite na nxjer neve si popull, dhe cfar te ardhme na ofron prostitucioni politik i partive qe na perfaqesojne ne parlament dhe qeveri, kur presidenti i shtetit fal të gjithë politikanët të cilët janë nën hetime dhe që pritej të hetohen për manipulime zgjedhjesh, egzekutime pa gjygj, procese gjyqësore të montuara, vjedhje, korupsion…” me qëllim të ruajtjes së interesave shtetërore dhe nacionale”!?

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zyrtare-kurvare-me-pare-te-shtetit-i-magjepsin-vajzat-e-reja-e-grate-e-veta-i-lojne-ne-mjerim/

http://www.shqiptari.eu/a-do-te-arrestohet-i-pari-nga-gjykata-speciale-agim-ceku-apo-azem-syla/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...