Published On: 29 Mars, 2016

Propozimi i AAK-së për listën zgjedhore: 40 kandidatë AAK-ja, 40 VV-ja, 20 Nisma dhe 10 shoqëria civile

Ajo çfarë është biseduar sot në takimin e liderëve të opozitës në selinë e AAK-së ka pasur të bëjë me listën zgjedhore të opozitës, por edhe me caktimin e datës së protestës së re. Mirëpo, sipas zyrtarëve të tri partive, nuk është arritur marrëveshje.

Në anën tjetër, burime të televizionit publik bëjnë të ditur se AAK-ja ka propozuar se në listën zgjedhore të jenë 40 kandidatë nga kjo parti, 40 nga Vetëvendosje dhe 20 nga Nisma për Kosovën. Po ashtu, sipas këtij propozimi, në listë do të ishin edhe 10 kandidatë nga shoqëria civile, transmeton Indeksonline.

Burime bëjnë të ditura se AAK ka kërkuar që kjo listë  të zyrtarizohet vetëm atëherë kur do të shpallen zgjedhjet.

Ndërkaq Vetëvendosje ka kërkuar që të krijoji një alternativë politike të cilës do ti printe  vetë ajo.

“Është shumë e rëndësishme që qytetarëve tu japim shpresë përmes një alternative ku nuk do të bënte pjesë vetëm opozita por edhe shoqëria civile”, ka thënë zëdhënësi i VV-së.

Ndërkaq Muharrem Nitaj nga AAK ka theksuar se është end herët të flasim për listë të përbashkët kur akoma nuk e dimë se kur do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...