Published On: 25 Dhjetor, 2015

Proletari Molliqaj dhe ‘bejtet’ e Enver Hoxhës!

Ka kohë që Lëvizja Vetëvendosje akuzohet për majtizëm ekstrem. Akuzat ishin nga më të ndryshmet, por ajo që po ndodh tani nga Dardan Molliqaj, që ka kërkuar rishikimin e aleancës me SHBA-të. Ndoshta në retorikën e tij ai mund të thotë se ka pasur shkarje apo rrëshqitje, apo se mediat ia shtrembëruan qëllimisht fjalët.
Por, një gjë është e sigurt që ai nuk po shket, por thellësisht po e shpreh bindjen dhe besimin e tij. Ai është eksponenti i vetëm mbase që po e shpreh një pjesë të shpirtit që fle në Vetëvendosjes dhe se si një pjesë e zemrës së saj rreh. Akuza për ‘mperializmin’ amerikan, janë bejtet e Enver Hoxhës, që një pjesë e të integruarve në këtë Lëvizje, ua këndojnë si duket si ninulla fëmijëve të tyre.
Regjimi i Enver Hoxhës, që shqiptarët e Kosovës duke e mos e njohur se si e kishte katandisur popullin shqiptar, në skutat e mjerimit dhe tjetërsimit që e kishte futur, ishte kthyer në ikonë dhe simbol të shqiptarizmës.
Por, të gjithë ata që patën mundësi ta shohin Shqipërinë post komuniste, para se ajo në dhjetëvjetëshin e shkuar të niste të merrte veten, e ndjejnë ende veten të zhgënjyer e mashtruar, për kultin e besimit që kishin ngritur. Në fakt, e gjitha përmblidhej në një emocion, shqiptarët e këndej kufirit, kishin nevojë për një ‘yll polar’ nga duhej të drejtonin shpresat dhe ëndrrat, por jo që të identifikoheshin me të, pasi nuk kishin asnjë informacion real për shtetin dhe jetën atje, përveç fare pak njerëzve.
Andaj ringjallja e retorikës, nuk mund të quhet thjesht reminishencë e të kaluarës, të një kujtese kolektive. Përkundrazi, artikulimi i saj si bëhet nga Molliqaj dhe disa të tjerë, është frikësues, dhe ajo ju jep të drejtë madje kritikëve më radikal, që shtrojnë pyetjen themelore se kush është Vetëvendosje, a është një ngjizje aq e dyshimtë, që përplaset ndërmjet demokracisë dhe anarkisë, dhe shkrehet në të gjurullditë e Kosovës! I. Morina

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Anti Komunisti thotë:

    Komunisti ska komb as katakter, as njeri nuk eshte. Komunistei eshte mizerie qe e ndan mizerine ne menyre te barabart. E kjo kafshe sovjetike qe prej se largu duket si njeriu, eshte nje plehurine e llojit memte flliqt antishqiptar, e prodhuar ne insitutet shizofrenike te komunizmit sovjetik . Albini shizofreni se bashku me te gjithe shizofrenat e vv,se nuk jane ne gjendje te e shfrytezojne lirine e fituar pas 620 vitebe okupimi. Albini edhe kjo kafsha komuniste Mulliqi kurrrrrrrrr nuk kane qeshe, dmth jane depresivo shizofrenik. ……edhe kjo qka shkruajta eshte kompliment se qka nente vertete mendoj per keto coftina tradhetare shkavelloruse.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...