Published On: 7 Qershor, 2016

Prokuroria me plot akuza për menaxherët e Spitalit të Gjilanit

Drejtori i Spitalit Rajonal të Gjilanit, Besim Guda, akuzohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare, pasi dyshohet se një aparat me vlerë prej 55 mijë eurosh e ka paguar pa u testuar nga komisioni pranues i spitalit të Gjilanit.

Ai po ashtu në aktakuzë të ndarë po akuzohet se ka vendosur një kompani në oborrin e spitalit dhe se po e lejon të shfrytëzojë tokën në mënyrë të kundërligjshme, shkruan sot Koha Ditore.

Përveç Gudës aktakuzë është ngritur edhe kundër zyrtarit ligjor të këtij institucioni Hazir Hazirit.

 Dyshimet e prokurorisë janë se Guda dhe Haziri kanë keqpërdorur detyrën zyrtare pasi që kanë lejuar pagesën e një aparature pa u bërë pranimi teknik i mallit.

Ngritjen e aktakuzës e ka konfirmuar Prokuroria Themelore në Gjilan. Kryeprokurori Jetish Maloku ka konfirmuar vetëm se është ngritur aktakuzë. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...