Published On: 21 Maj, 2016

Prokuroria ia kërkon MTI-së dosjen e kryeinspektorit të tregut

Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Policinë e Kosovës ia ka kërkuar Zyrës së Administratës dhe Personelit të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) dosjen e kryeinspektorit të tregut, Lulzim Syla.

Sipas shkresës që në MTI është dorëzuar më 11 maj, kjo kërkesë është bërë në bazë të një autorizimi të Prokurorisë Speciale të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.

Gazeta ka mësuar se hetimet janë duke u zhvilluar në bazë të një kallëzimi penal që ish-kryeinspektori i tregut, Muharrem Pozhegu, i shkarkuar nga kjo detyrë më 2 prill të vitit 2014, ka ngritur në Prokurorinë Speciale.

 Pozhegu në këtë kallëzim penal ka akuzuar ish-ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bernard Nikaj, kryeinspektorin aktual të tregut, Lulzim Syla, dhe ish-sekretaren e përgjithshme të kësaj ministrie, Eljana Naka, se kanë emëruar jashtëligjshëm pasues të tij, Lulzim Syla.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...