Published On: 5 Maj, 2016

Prokuroria e Hagës çon në Apel vendimin për Sheshelin

Prokuroria në Gjykatën e Hagës ka apeluar vendimin e liderit të Partisë Radikale Serbe Vojisllav Sheshel, i cili u lirua së fundmi nga akuzat për krime lufte.
Organi i akuzës i kërkoi të hënën dhomës së apelit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë të rrëzojë vendimin për lirimin e Sheshelit.
Prokuroria pretendon se janë bërë gabime në vendimin për lirimin e politikanit nacionalist dhe do ta dërgojë çështjen për rigjykim.
Shesheli u lirua nga të gjitha akuzat, përfshirë ato për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte që dyshohen të jenë kryer gjatë vitit 1990 në Serbi, Bosnjë e Hercegovinë dhe Kroaci, me argumentin se Prokuroria nuk arriti të vërtetonte çështjen e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...