Published On: 11 Maj, 2016

Prokurori turk kërkon dënim me 285 vjet burg për xhihadistin Qendrim Ramadani

Prokurori ka kërkuar sot dënim të përjetshëm për Qëndrim Ramadanin, shtetas kosovar, që dyshohet se në mars të vitit 2014 bashkë me xhihadistë të tjerë kishte kryer një atentat në Turqi, me ku kishin betur të vrarë dy policë dhe një civil.

Gjykimi që po mbahet në qytetin turk Nigde,  prokurori i rastit ka kërkuar të martën një dënim me burg me 285 vjetë burg për kosovarin, ose 4 herë me burg të përjetshëm, raporton “Hürriyet”, transmeton Indeksonline.

Aktakuza prej 58 faqesh nënvizonte se Qëndrim Ramadani kishte kaluar  9 muaj në kampet e Shtetit Islamik, ISIS-it në Siri. Ai ishte arrestuar në Turqi pas atentatit që kishte kryer.

Qëndrim Ramadani ishte përzënë nga shteti i Zvicrës në fillim të vitit 2013 pas një terapie të pasuksesshme, që ishte tentuar ta rehabilitonte./Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...