Published On: 20 Shkurt, 2016

Prokurori kërkon paraburgim për katër deputetët të opozitës

Seanca gjyqësore ndaj deputetëve të opozitës posa ka filluar në Pallatin e Drejtësisë, ku prokurori Ilaz Beqiri ka masën e paraburgimit për katër deputet.

Në mesin e tyre është edhe Pal Lekaj. Avokati i tij, Arianit Koci tha se e kanë kundërshtuar këtë kërkesë të prokurorit.

“Po sa mbajt seanca për caktimin e paraburgimit sipas kërkesës së prokurorisë, ne e kundërshtuam kërkesën e paraburgimit dhe besoj qe nuk ka bazë ligjore për caktimin e kësaj mase. Vetëm një bazë e ka cekur prokurori, rrezikun e përsëritjes së veprës penale, unë e kundërshtova këtë masë dhe besoj që gjykata do ta refuzoj dhe do të caktoj masa tjera të parapara me ligj”, ka thënë ai.

Deputetët Pal Lekaj, Besa Baftiu, Donika Kadaj-Bujupi, Shqipe Pantina, Fisnik Ismaili, Enver Hoti, Teuta Haxhiu, Mytaher Haskuka dhe Rexhep Selimi, dyshohen se kanë kryer veprat “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve (Gaz lotsjellës) dhe “Pengim i personave zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare”.

Mbetet të shihet vendimi i gjykatësit./KPunnamed (10)unnamed (9)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...